Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejny SKOK z zarządem komisarycznym. KNF trafiła do Jaworzna

14
Podziel się:

W sumie zarząd komisaryczny wprowadzono dotąd w 16 kasach.

Na zdjęciu przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak
Na zdjęciu przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak (Stefan Maszewski/REPORTER)

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarząd komisaryczny w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo - Kredytowej "Jaworzno" w Jaworznie - poinformowała w czwartek KNF w komunikacie. W sumie zarząd komisaryczny wprowadzono dotąd w 16 kasach.

Aktualizacja: 20:52

Na zarządcę komisarycznego w SKOK Jaworzno została powołana Edyta Glajcar. Za ustanowieniem zarządcy komisarycznego głosowało 7 członków KNF, jeden wstrzymał się od głosu.

Komisja zaznacza, że "celem zarządcy komisarycznego są działania na rzecz wzmocnienia spółdzielczej kasy, poprzez wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację sytuacji finansowej kasy".

"Zarządca komisaryczny został zobowiązany do sporządzenia informacji finansowej SKOK Jaworzno na koniec dnia poprzedzającego ustanowienie w SKOK zarządcy komisarycznego i poddania tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta. Zarządca komisaryczny ma również wypracować koncepcję restrukturyzacji kasy w uzgodnieniu z Komisją lub opracować i uzgodnić z KNF program postępowania naprawczego, którego realizacja służyć będzie możliwie najbardziej efektywnemu zabezpieczeniu interesów członków spółdzielczej kasy" - informuje KNF.

Zarządca komisaryczny ma kierować procesem restrukturyzacji oraz informować KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą spółdzielczej kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych - dodaje komisja.

KNF przypomina zarazem, że jej decyzja nie wpływa na sposób obsługi członków SKOK, a spółdzielcza kasa nadal będzie świadczyć usługi w pełnym dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają stosunki umowne łączące SKOK z jej członkami, będącymi jednocześnie współwłaścicielami kasy.

"Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami SKOK. Z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego, dotychczasowi członkowie zarządu SKOK zostają odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają. Kompetencje innych organów kasy ulegają zawieszeniu. Na zarządcę komisarycznego przechodzi prawo podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących spółdzielczej kasy, z wyjątkiem wprowadzania zmian w statucie" - informuje KNF.

Zdaniem Krajowej SKOK nie było przesłanek do podjęcia przez KNF tak daleko idącej decyzji, bowiem sytuacja finansowo-ekonomiczna Kasy "Jaworzno" nie wskazywała na zagrożenia dla ciągłości jej działania.

"Kasa Krajowa z niepokojem obserwuje mechaniczne, często pomijające istotne kwestie i pozbawione woli współpracy z Kasą Krajową i SKOK +Jaworzno+ działania KNF wobec SKOK +Jaworzno+ i w relacjach z Kasą Krajową. Ma to ścisły związek z propozycjami składanymi przez te instytucje w celu zapewnienia realizacji programu postępowania naprawczego i przyjęcia najkorzystniejszego wariantu ustabilizowania sytuacji SKOK +Jaworzno+ w ramach systemu SKOK" - poinformował rzecznik prasowy Kasy Krajowej Mariusz Wielebski w przesłanym PAP komunikacie.

Wskazał, że SKOK "Jaworzno" realizowała program naprawczy i wyrażała gotowość do sporządzenia jego korekty lub przygotowania nowego programu w taki sposób, by uwzględnić wszelkie zalecenia KNF, jej uwagi i oczekiwania.

"KNF do czasu wprowadzenia zarządcy nie odniosła się do proponowanego przez SKOK terminu gwarantującego realizację programu naprawczego, uwzględniającego zalecenia KNF. Wcześniej Komisja Nadzoru Finansowego kilka miesięcy milczała na temat złożonego programu naprawczego i pierwszy raz przekazała do niego uwagi dopiero w lipcu 2016 roku, na co w odpowiedzi SKOK +Jaworzno+ natychmiast zadeklarowała przygotowanie stosownej aktualizacji" - dodał.

Zarzucił KNF, że nie odpowiedziała na prośbę Kasy Krajowej w sprawie jej spotkania z Komisją "w celu dokonania uzgodnień mających istotne znaczenie dla możliwości przeprowadzenia przez SKOK +Jaworzno+ samodzielnej sanacji".

SKOK Jaworzno to już kolejna kasa, w której KNF wprowadziła zarząd komisaryczny.

W sumie dotąd zarząd komisaryczny wprowadzono w 16 kasach, z czego w czterech zarząd taki wciąż działa, w siedmiu kasach ogłoszono upadłość, a pięć zostało przejętych przez banki.

Pod koniec czerwca funkcjonowało 29 "małych" kas, o aktywach poniżej 100 mln zł, 11 kas o aktywach 100-500 mln zł i trzy kasy o aktywach przewyższających 500 mln zł, dysponujące jednak ponad 70 proc. aktywów systemu.

SKOK Jaworzno ma - według danych KNF - 481,4 mln zł depozytów członkowskich i 123,5 tys. członków. Jest to trzecia kasa w sektorze pod względem wartości aktywów, posiada 55 placówek.

Kasa ta rozpoczęła działalność operacyjną w sierpniu 1993 r. w pomieszczeniach biurowca Szybu "Kościuszko" przy dawnej kopalni Jaworzno. Swój pierwszy punkt kasowy Kasa uruchomiła w grudniu 1995 roku, w roku 2001 otworzyła pierwsze punkty poza województwem śląskim - w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim, wielkopolskim i podkarpackim. W roku 2001 SKOK Jaworzno połączył się ze Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową w Trzebini, a w 2006 ze SKOK Jan Kanty.

wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Set
6 lat temu
Skoki, to pisowski model zarządzania... Niedługo w sytuacji Skoków będzie cały kraj....
arek96948
6 lat temu
Oszustów i tych, co ich kryli trzeba tępić. SKOKi to jakiś grubszy wał – padają jak muchy. Jak można było dopuścić by AmberGold tyle czasu działało? Ale ludzi gubi naiwność, chciwość i brak edukacji finansowej. Jak mówię tym co stracili, że warto się edukować finansowo i przeczytać książkę "Emery.tura nie jest Ci potrzzebna", to się obrażają, nie uczą się „na złość” i znowu za jakiś czas w coś wdepną... w kolejną super inwestycję typu AmberGold lub kredyt frankowy i będą szukać winnych..
emerjack43
6 lat temu
Pożyczka 300zł na 12rat na 3%=4500 do oddania=50% Taka jest promocja w SKOKU Stefczyka.Ładna Lichwa? Tylko brać.
pol
6 lat temu
5mld zł z NASZYCH podatków dla SKOKów i nie ma AFERY a Rydzyk koledzy się cieszą
Laper
6 lat temu
Ciekawe kiedy ttafia do Skok ziemi rybnickiej z czerwionki