Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Skrzypek: Złoty będzie stabilniejszy od innych walut

0
Podziel się:

Już 20 krajów ma wszczętą procedurę nadmiernego deficytu.

Skrzypek: Złoty będzie stabilniejszy od innych walut
(Serkan Eldeleklioglu - <br />Bora Omerogullari - <br />Ozan Atasoy/CC/Flickr)

Fundamenty polskiej gospodarki pozwalają sądzić, że złoty będzie stabilniejszy od walut innych krajów z naszego regionu, wynika z wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka.

Szef banku centralnego przypomniał jednak o stale obecnych w globalnej gospodarce zagrożeniach nakazujących dużą ostrożność we wszelkich prognozach.

_ - Mamy szereg atutów, które mówią, że polska waluta będzie stabilniejsza od innych walut naszego regionu. Są to: dodatni wzrost gospodarczy, dobre oceny co do naszych fundamentów. Po drugiej stronie można postawić kwestie polityki fiskalnej, ale ona też nie jest zbyt oryginalna na tle innych krajów _ - powiedział Skrzypek dziennikarzom.

ZOBACZ TAKŻE:
Rząd przyjmie projekt budżetu. Będzie rekordowy deficyt
Prezes banku centralnego przypomniał także, że już 20 krajów (w tym Polska) ma wszczętą procedurę nadmiernego deficytu, więc z tego punktu widzenia nasze fundamenty dają większą podstawę do optymizmu co do stabilności.

_ - Ponieważ, mimo dobrych danych ze strefy euro oraz z USA, na rynkach finansowych jest wiele niepewności to i my musimy nadal wykazywać w ocenach wiele ostrożności _ - podsumował Skrzypek.

Szef NBP prognozuje wzrost PKB za III kwartał

Wzrost gospodarczy Polski w III kw. 2009 r. będzie w okolicach 1,0% r/r - stwierdził Sławomir Skrzypek. Nie oznacza to jednak dla niego, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powinna odejść od łagodnego nastawienia w polityce pieniężnej.

_ - Od pewnego czasu wiedzieliśmy, że projekcja inflacji będzie weryfikowała się w górę, a dane w najnowszej projekcji nie będą bardziej pozytywne. Nasze oceny nie będą daleko odbiegały tego, co przewiduje resort finansów _ - powiedział Skrzypek dziennikarzom.

Dzisiaj rano wiceminister finansów Ludwik Kotecki poinformował, że resort szacuje wzrostZOBACZ TAKŻE:
Budżet 2010. Dywidendy zje prywatyzacja

gospodarczy Polski w III kw. 2009 r. na ok. 1,0%. Prezes NBP nie uznał jednak, że tak dobre wyniki powinny automatycznie przełożyć się na nastawienie RPP i, jego zdaniem, nadal pozostaje ono łagodne.

_ - Dla nas ważne będą dane napływające z gospodarki. Z jednej strony sygnały nadchodzące ze sfery fiskalnej nie będą dla naszych ocen neutralne, ale z drugiej strony będziemy analizować też dane ze sfery realnej _ - wyjaśnił Skrzypek.

Zgodnie z czerwcową projekcją inflacji roczne tempo wzrostu PKB miało znaleźć się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale -0,4-1,1% w 2009 r. (wobec 0,3-1,9% w lutowej projekcji), 0,2-2,5% w 2010 r. (wobec 1,2-3,3%) oraz 2,4-4,5% w 2011 r. (wobec 2,5-4,8%).

| W przyjętym we wrześniu projekcie przyszłorocznego budżetu rząd zakłada, że PKB wzrośnie o 0,9% w tym roku i o 1,2% w przyszłym roku. Oczekuje też, że w 2011 r. PKB wzrośnie o 2,8%, w 2012 r. -o 3,0% i w 2013 -o 3,4%. W III kw. br. NBP spodziewał się ujemnego wskaźnika wzrostu polskiej gospodarki. |
| --- |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)