Notowania

Władze miasta złożyły w lutym wniosek na sfinansowanie wymiany pieców do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego oraz zaoferowały mieszkańcom dotacje miejskie. Do magistratu zgłosiło się 700 osób.

Ekodoradca zakopiańskiego magistratu Krzysztof Topór-Huciański przypomina, że w styczniu Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową, która ogranicza, a po roku 2023 zakazuje używania palenisk na paliwa stałe, które nie spełniają odpowiednich wymagań.

Zdaniem ekodoradcy, dotacje pomogą mieszkańcom w dostosowaniu się do wymogów prawa lokalnego.

W drugiej połowie 2017 r. będzie wiadomo, czy miasto uzyska dofinansowanie. Planuje się dofinansowanie wymiany 500 pieców na nietrujące środowisko ogrzewanie geotermalne, gazowe lub pompy ciepła, oraz 200 wymian na kotły opalane ekogroszkiem lub peletem spełniające najwyższe wymagania.

W mieście pod Giewontem od listopada do grudnia 2016 r. prowadzono kampanię pod nazwą "Wymień piec, póki są dotacje". W efekcie urząd miasta zebrał ponad 700 ankiet od mieszkańców zainteresowanych wymianą pieców węglowych na ekologiczne źródło ogrzewania.

Zgodnie z warunkami programu można otrzymać do 8 tys. zł dofinansowania. Można także starać się o dofinansowanie instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewanie do 6 tys. zł. Wymagane jest jednak docieplenie budynku. U osób, które chcą skorzystać z dotacji na wymianę pieca, będzie przeprowadzony audyt energetyczny budynku.

Władze Zakopanego dodatkowo oferują dotację miejską na wymianę przestarzałych kotłów. Taka dotacja może pokryć 50 proc. inwestycji, ale nie więcej niż 8 tys. zł dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub usługowego oraz 4 tys. zł dla mieszkania w budynku wielorodzinnym.

Tagi: walka ze smogiem, zakopane, smog, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-02-2017

saraJuż, dzięki rządom PIS, jesteśmy pośmiewiskiem świata.

18-02-2017

PawełTak najlepiej jak by Polska wszystko zamkneła. Może poprostu niech NIEMCY przestaną produkować samochody dla całego świata będzie to bardziej … Czytaj całość

18-02-2017

PolakZakazać sprzedaży miału mułu oraz samochodów diesle i mamy czyste powietrze.A jak siwy dym lub czarny z komina to 10 tys.kary i od razu Polacy znajdą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (23)