Notowania

Solidarność pisze do Rafalskiej w sprawie zmian w ustawie o zakazie handlu. Chce m.in. wydłużenia zakazu na soboty

"Solidarność" chce zmian w ustawie o zakazie handlu. Proponuje m.in. wydłużenie zakazu handlu na część soboty i poniedziałku. Rafalska przyznaje, że pewne korekty są niezbędne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Banaszak/REPORTER)
Minister Elżbieta Rafalska nie zapoznała się jeszcze z propozycjami "Solidarności"

"Solidarność" skierowała do minister Elżbiety Rafalskiej pismo, w którym domaga się zmian w obecnej ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę. Miałyby one dotyczyć m.in. wydłużenia zakazu handlu na część soboty i poniedziałku oraz zapisów o możliwości otwierania sklepów jako tzw. placówek pocztowych, które są wyłączone spod ustawowego ograniczenia – informuje PAP.

Sytuacja w Biedronce może wpłynąć na ograniczenie zakazu handlu

Rafalska przyznała, że nie miała jeszcze okazji zapoznać się z pismem, ale zrobi to, gdy tylko wróci z Białegostoku do Warszawy. Przyznała, że pewne kwestie dotyczące zakazu handlu w niedziele wymagają pilnego dopracowania. Problemem jest nadużywanie placówek pocztowych czy też wykorzystywania takiej nazwy do tego, aby być wyłączonym z ograniczenia handlu w niedzielę.

- Jest to praktyka, która zaczyna trochę nam się rozlewać. Chcielibyśmy mieć tu jasność, więc tam, gdzie trzeba te przepisy doprecyzować, wiemy, że jest taka potrzeba, nie chcemy tego odkładać na potem i to zrobimy – powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Niektóre sklepy próbują obejść ograniczenia

Ustawa o zakazie handlu w wybrane niedziele przewiduje pewne wyjątki. Otwarte mogą być placówki, w których za lada stoi właściciel albo członek jego rodziny. Dotyczy to też sklepów franczyzowych. W ten sposób działa większość punktów "Żabka", które okazały się wielkimi wygranymi zakazu.

Sklepy, które nie spełniają warunków zezwalających na otwarcie, szukają innej furtki, by legalnie handlować w każda niedzielę. Niektóre ogłaszają, że są punktami pocztowymi (a te mogą działać), inne otwarcie drzwi podciągają pod działalność na dworcu – nawet jeśli nie jest jasne, czy rzeczywiście jest to dworzec.

W październiku zrobimy zakupy w dwie niedziele - 7 i 28. W listopadzie sklepy będą otwarte w pierwsza i ostatnią niedzielę, czyli nie będzie żadnego wyjątku od zasady.

Najłatwiej zakupy będzie zrobić w grudniu, bo zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. Od stycznia czekają nas jednak utrudnienia: handlowa będzie tylko ostatnia niedziela w każdym miesiącu. A w 2020 będzie można zrobić zakupy już tylko w siedem niedziel w ciągu całego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: zakaz handlu, elżbieta rafalska, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-10-2018

ojciec d............rguru pisio.... ma wprowadzic reglamentacje prezerwatyw trzeba bedzie sie z kazdej zuzytej rozliczac w Osrodku Pomocy Rodzine i bedzie zakaz … Czytaj całość

02-10-2018

M665Ci śmieszni ludzie ze związków, myślą, że obalili komunizm. Komunizm upadł bo kasa się skończyła. Ale wystarczyło 30 lat i ćwiczą ten sam wariant … Czytaj całość

02-10-2018

Anty wyzyskno tak, na zakazie najbardziej zyskał PKN ORLEN, na którym już warzywa, owoce, domestos, mydełka, znicze, prycze, motyle, badyle i inne paszkwile.

Rozwiń komentarze (945)