Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Jacek Bereźnicki
|

Zakaz handlu od soboty do poniedziałku. "Solidarność" chce wydłużyć dobę pracowniczą do 31 godzin

29
Podziel się

"Solidarność" domaga się od rządu wydłużenia zakazu handlu w niedzielę od 22:00 w sobotę do 5:00 w poniedziałek, by chronić pracowników. Branża handlowa uważa, że wydłużenie doby pracowniczej dla jednego sektora jest dyskryminacją.

"Solidarność" chce, by niehandlowa niedziela miała 31 godzin.
"Solidarność" chce, by niehandlowa niedziela miała 31 godzin. (PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS)
bDnrxpph

"Solidarność" domaga się od rządu wydłużenia zakazu handlu w niedzielę od 22:00 w sobotę do 5:00 w poniedziałek, by chronić pracowników. Pracodawcy w branży handlowej uważają jednak, że wydłużenie doby pracowniczej dla jednego sektora jest dyskryminacją.

Związkowcy napisali list do minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej, w którym domagają się uszczelnienia przepisów o ograniczeniu handlu w niedzielę. Jednym z głównych postulatów jest rozszerzenie zakazu na sobotni wieczór i poniedziałkowy poranek.

- Dziś sytuacja wygląda tak, że pracownicy wielu sieci handlowych wychodzą w sobotę z pracy tuż przed północą, gdy zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, nie funkcjonuje już żadna komunikacja miejska i przychodzą do pracy tuż po godzinie 24 w nocy z niedzieli na poniedziałek - mówi serwisowi Gazeta.pl Next Alfred Bujara z kierownictwa "Solidarności".

bDnrxppj
Zobacz także: Wideo: przydrożny handel bez sprzedawcy. Za granicą to działa, sprawdziliśmy jak jest w Polsce

Jak przekonuje, po 22:00 w sobotę "naprawdę prawie nikt już nie robi zakupów", a zdarzają się za to "agresywne osoby pod wpływem alkoholu i innych używek". - Co chwilę dostajemy sygnały od pracowników o tego typu sytuacjach - zapewnia Bujara.

Na wydłużenie niedzielnego zakazu do 31 godzin nie zgadza się jednak Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, która skupia największe sieci handlowe działające na polskim rynku. - Zmiana doby pracowniczej dla jednego sektora jest dyskryminacją. Jedni pracownicy będą mieli dobę pracowniczą krótszą niż inni w sektorze handlowym - wskazuje szefowa POHiD Renata Juszkiewicz.

bDnrxppp

"Solidarność" chce także uniemożliwić sklepom obchodzenie zakazu dzięki statusowi placówki pocztowej. Taki sposób z powodzeniem stosują głównie franczyzobiorcy Żabki. Rząd już kilka miesięcy temu zapowiadał zmiany przepisów dotyczące sklepów działających jako placówki pocztowe. Plany takie potwierdził niedawno także poseł PiS Janusz Śniadek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnrxppK
KOMENTARZE
(29)
zuzia
2 lata temu
Oj tam , przestańcie się rozdrabniać . Zróbcie po prostu środy handlowe , a w pozostałe dni do kościoła
ekonom
2 lata temu
Dzięki solidarności nie mogę kupić w niedzielę świeżego chleba moim schorowanym rodzicom. Niech solidarność się odczepi od Polaków.
won z socjali...
2 lata temu
Solidaruchy chyba nie mają, co robić. Mogliby się wziąć za jakąś prawdziwą pracę- podobno niejedna branża skarży się na brak pracowników.
bDnrxppL
Qpa
2 lata temu
Zlikwidować pracę i niech PiS płaci każdemu 500+...
lord Yabol
2 lata temu
To jeszcze o pracowników stacji benzynowych, kawiarni, restauracji powalczcie. Muzea i kina zamknąć, tam też pracują ludzie, którzy mają rodziny. Gorsi od kasjerek z marketu?
...
Następna strona