Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

S&P odebrała W. Brytanii najwyższy rating w związku z referendum

13
Podziel się:

- Agencja ratingowa S&P w poniedziałek obniżyła o dwa stopnie notę Wielkiej Brytanii z najwyższej AAA do AA, nie wykluczając dalszych obniżek na skutek referendum, w którym Brytyjczycy zagłosowali za wystąpieniem z Unii Europejskiej.

S&P odebrała W. Brytanii najwyższy rating w związku z referendum
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Referendum w sprawie wyjścia z UE S&P nazwała w komunikacie "wydarzeniem brzemiennym w skutki", które doprowadzi do "mniej przewidywalnych, stabilnych i skutecznych ram politycznych w Zjednoczonym Królestwie".

Agencja utrzymała również perspektywę negatywną dla brytyjskiej oceny wiarygodności kredytowej, co znaczy, że w przyszłości może dojść do kolejnych obniżek ratingu. Według S&P negatywna perspektywa odzwierciedla ryzyko dla brytyjskiej gospodarki i finansów publicznych, a także dla roli funta szterlinga jako międzynarodowej waluty rezerwowej.

Przywołano również zagrożenie dla "konstytucyjnej i gospodarczej integralności Zjednoczonego Królestwa" w kontekście możliwego powtórzenia w Szkocji referendum w sprawie odłączenia się od reszty Wielkiej Brytanii.

Dotychczas S&P była jedyną z największych agencji ratingowych, która utrzymała najwyższą ocenę AAA dla Wielkiej Brytanii.

W czwartkowym referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem w UE.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
kasiarz
8 lat temu
Jaki rating zwykła prywatna spekulacyjna amerykańska firma opłacana przez spekulantów giełdowych w celu podporządkowania sobie nieposłusznych państw i łożenia na nich nie złej kasy
Ttt
8 lat temu
Jakoś mnie to nie dziwi stosowanie represji dla wszystkich spoza strefy euro za nie sprzyjanie jednej jedynej słusznej lini władzy związku socjalistycznych republik europejskich, tymi ratingami to można sobie podetrzec d.
RENKA
8 lat temu
JAK BA RDZO NIEMCY SA NIEBEZPIECZNI SKORO ANGLICY ZDECYDOWALI SIE PRZEZ TO PRZEJSC: POLSKO JAK TY SOBIE PORADZISZ GDY SIE OBUDZISZ: MIESZKALAM W ZACH NIEMCZECH ROK I WIEM CO PISZE
mawi
8 lat temu
niech ktoś mi wyjaśni... co oni głosowali? wyjście z ue, czy odpadnięcie z euro? jeżeli odpadnięcie z euro, to mają jaja i demokrację na wysokim poziomie!
M59
8 lat temu
Pomimo takiej sytuacji anglicy dadza sobie rade hej.