Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Spekulanci stawiają na kakao. Czekolada będzie droga

0
Podziel się:

Ceny są najwyższe od 30 lat. Lada chwila zobaczymy to w sklepie.

Spekulanci stawiają na kakao. Czekolada będzie droga
(Jay8085/CC/flickr.com)

Spekulacje surowcem wypaczają rynek. Wprawdzie wyższe ceny nie znalazły jeszcze odzwierciedlenia na półkach sklepowych, jednak może się to szybko zmienić.

Spekulanci windują ceny kakao. Tona surowca kosztuje na londyńskiej giełdzie towarowej 2350 funtów (2700 euro). Tak wysoką cenę płacono po raz ostatni przed 30 laty. Może to zepsuć apetyt na czekoladę, której nie może zabraknąć także w prezentach bożonarodzeniowych. Branża pokłada nadzieje w pogodzie, ponieważ przy niskich temperaturach klienci sięgają chętniej po wyroby czekoladowe.

Nieustannie rosnące ceny kakao oraz spekulacje surowcem nie ułatwiają jednak handlu. Coraz częściej giełdowe transakcje przenoszone są na certyfikaty surowcowe o dźwięcznie brzmiących nazwach jak _ Chocolate Basket _. Spekulanci, banki i fundusze mają nadzieję, że na rynkach surowcowych uda im się osiągnąć większe zyski, niż za pomocą innych inwestycji.

Istnieje wiele możliwości inwestowania w kakao za pomocą produktów strukturyzowanych. Podstawową wartość surowca określają kontrakty terminowe na kakao, notowane w różnych walutach. Wartość surowca określana jest także na podstawie koszyków akcji z tytułami jak Lindt & Sprungli, Hershey, Barry Callebaut oraz Nestle.

Według Międzynarodowej Organizacji Kakao (ICCO), zrzeszającej producentów kakao, w roku 2008/2009 popyt przerósł podaż jedynie o 28 tys. ton. Wcześniej ICCO zakładała deficyt w wysokości 73 tys. ton.

Wysoka cena kakao nie jest na pewno spowodowana brakiem zapasów: Zbiory w Zachodniej Afryce wypadły lepiej, niż oczekiwano. Według szacunków, na Wybrzeżu Kości Słoniowej zebrano w tym roku 1,4 mln ton kakao (w roku ubiegłym 1,2 mln ton). Z 40 procentowym udziałem w rynku kraj ten należy do największych na świecie producentów kakao.
Niektórzy eksperci tłumaczą wysokie ceny surowca metodami uprawy. _ - Innym powodem jest także wiek kakaowców - _ mówi Tschiderer, specjalista ds. surowców agrarnych przy BNP Paribas. _ - Kakaowce dają plony przez 25 lat, zanim zbiory z nich zaczną stawać się coraz mniejsze. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Ghanie i Indonezji drzewa kakaowca są już dość stare _.

Zdaniem Tschiderera nowych drzew nie zasadzono w porę przede wszystkim na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Sytuację utrudnia fakt, że drzewa dają pełne plony dopiero po czterech latach.

Na dalszy wzrost cen liczy także Anthony Ward, współzałożyciel londyńskiego domu handlowego Armajaro, jednego z dwóch największych importerów kakao: _ - Kakao było zbyt długo tanie. _ _ W Brazylii kakao straciło ponad połowę pierwotnej powierzchni uprawnej na na rzecz bardziej opłacalnej uprawy kawy i trzciny cukrowej. _

_ _Także na Wybrzeżu Kości Słoniowej kakaowce zastąpuje się powoli drzewami kauczukowymi, które dają dochód przez cały rok.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)