Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spółki Skarbu Państwa zasiliły państwowy budżet 45 miliardami złotych

1
Podziel się:

Resort skarbu ogłosił dobre praktyki dotyczące dywidend.

Na zdjęciu szef resortu skarbu Andrzej Czerwiński
Na zdjęciu szef resortu skarbu Andrzej Czerwiński (PAP/Grzegorz Momot)
bEJaAatN

Od 2007 do 2015 dochody budżetu państwa z tytułu dywidend wyniosły ponad 45 mld zł - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Do września 2015 roku pobrane z tego tytułu zostało 2,5 mld zł, a za cały rok będzie to 4,5 mld - podał resort ogłaszając dobre praktyki dotyczące dywidend.

Resort przypomniał, że w projekcie budżetu na przyszły rok dochody z dywidend również mają wynieść około 4,5 mld zł. Ministerstwo poinformowało, że minister Andrzej Czerwiński podpisał dokument "Dobre praktyki w zakresie planowania i realizacji dochodów z tytułu dywidend w spółkach nadzorowanych przez Ministra Skarbu Państwa". MSP wyjaśnia, że dokument dotyczy jednego z najważniejszych uprawnień właściciela, jakim jest planowanie i realizacja dochodów z tytułu dywidend ze spółek, wobec których MSP sprawuje nadzór właścicielski.

W "Dobrych praktykach" podkreśla się, że decyzja o poborze dywidendy powinna uwzględniać sytuację ekonomiczną spółki oraz długofalową strategię budowy jej wartości. Chodzi też o konieczność realizacji jej priorytetowych celów z uwzględnieniem działań innowacyjnych, potrzeb kapitałowych, programu inwestycyjnego i specyfiki sektora, w którym spółka działa.

bEJaAatP

MSP dodało, że dokument odnosi się do spółek jednoosobowych Skarbu Państwa oraz spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa - przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów szczególnych dla wybranych podmiotów, a także do spółek z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa, w których ze względu na strukturę akcjonariatu Skarb Państwa ma władztwo korporacyjne.

Resort zaznacza, że "Dobre praktyki" określają również zadania organów korporacyjnych spółki przy ustalaniu poziomu dywidendy.

"Rolą zarządów spółek jest opracowanie stabilnej polityki dywidendowej, która dając wytyczne co do poziomu dywidendy w perspektywie kilkuletniej, pozwoli akcjonariuszom adekwatnie ocenić możliwości zwrotu z kapitału. Polityka dywidendowa powinna być zaopiniowana przez radę nadzorczą. Jej rolą jest również ocena propozycji zarządu co do wysokości dywidendy należnej za dany rok finansowy z punktu widzenia sytuacji finansowo-ekonomicznej spółki oraz zgodności z polityką dywidendową. Ostateczna decyzja co do podziału zysku za dany rok obrotowy jest w kompetencji walnych zgromadzeń akcjonariuszy lub zgromadzeń wspólników, które podejmują uchwałę po przeanalizowaniu wniosku zarządu, opinii rady nadzorczej, jak również biorąc pod uwagę inne uwarunkowania stanowiące o zasadności i wysokości dywidendy" - napisano.

Wpływy z dywidend stanowią dochód budżetowy i wpływają na obniżenie deficytu budżetowego.

bEJaAatV

Zobacz też: * *Ranking zarobków prezesów spółek Skarbu Państwa.

bEJaAauq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
bogda 5
6 miesięcy temu
spólki SP to nasz społeczny kapitał a nie miejsce dochodu dla "wybranych". Wysokość wynagrodzeń i pochodnych ?dywidend? jest nieporównywalna do dochodów indywidualnego mieszkańca Polski. To wielki wstyd dla nas. Na całym świecie spółki SP pracuja na finansowanie szkolnictwa, opieki zdrowotne i kultury, a u nas......... do kieszeni wybranych