Notowania

pkn
15.04.2011 14:48

Spór zbiorowy w Orlenie. O podwyżki

Zarząd PKN Orlen uznał, iż nie jest możliwe spełnienie postulatów pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orlen.pl)

Zarząd PKN Orlen uznał, iż nie jest możliwe spełnienie postulatów Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego płockiego koncernu, dotyczących podwyżek płac w 2011 r. Według związku oznacza to rozpoczęcie procedury sporu zbiorowego.

Jak poinformował wiceprzewodniczący związku pracowników ruchu ciągłego w płockim koncernie Bogdan Żulewski, zgodnie z procedurą, wobec negatywnej odpowiedzi zarządu na postulaty, związek będzie zabiegał o niezwłoczne rozpoczęcie rokowań.

Zdaniem Żulewskiego nie jest wykluczone, że rokowania z zarządem PKN Orlen w ramach sporu zbiorowego mogłyby się rozpocząć już w przyszłym tygodniu.

Żulewski powiedział, że w piątek związek pracowników ruchu ciągłego PKN Orlen otrzymał pismo od zarządu, w którym podkreślono, że spełnienie żądań płacowych związku _ nie pozostawałoby obojętne na dalszy rozwój spółki _.

W piśmie zaznaczono, że _ otoczenie makroekonomiczne _ w jakim działa płocki koncern, _ jest niepewne i dynamiczne _, a porozumienie płacowe zawarte na początku marca z 9 spośród 11 związków zawodowych _ stanowi wyraz rozsądnego kompromisu _ pomiędzy oczekiwaniami strony związkowej i możliwościami finansowymi pracodawcy.

Żulewski przyznał, że w piśmie skierowanym do związku podkreślono, że _ dalszy dialog będzie prowadzony przez pracodawcę zgodnie z obowiązującymi regulacjami _.

_ - Będziemy postępowali zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Będziemy czekali na zastosowanie się pracodawcy do kolejnego kroku, wynikającego z ustawy, czyli podjęcia z nami rokowań, niezwłocznie _ - powiedział Żulewski.

Przypomniał, że procedura sporu zbiorowego przewiduje - w razie braku porozumienia stron - udział mediatora, a także referendum wśród załogi i możliwość ogłoszenia strajku.

Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego jest największą organizacją związkową PKN Orlen. Na początku marca związek ten wraz z Solidarnością 80 nie podpisał porozumienia płacowego w zarządem płockiego koncernu, uznając, że skala proponowanych podwyżek nie jest adekwatna do rekordowych wyników finansowych spółki za 2010 r.

W porozumieniu, które podpisało 9 związków PKN Orlen uzgodniono, że od 1 kwietnia nastąpi wzrost płac dla każdego pracownika (podwyżki nie obejmą najwyższej kadry menedżerskiej) o 250 zł, a dodatkowo pracownicy otrzymają nagrody jednorazowe - w sumie 2400 zł na osobę. Związek pracowników ruchu ciągłego postulował wówczas wzrost płac od 1 stycznia o 500 zł i jednorazowe nagrody w łącznej wysokości 3600 zł.

W przesłanych ponownie 5 kwietnia zarządowi PKN Orlen postulatach związek pracowników ruchu ciągłego zażądał m.in. wypłacenia 250 zł do płacy zasadniczej od 1 czerwca i 1200 zł nagrody jednorazowej we wrześniu. W stanowisku uwzględniono zapisy porozumienia płacowego, które podpisało wcześniej 9 innych związków oraz zrealizowaną już część wzrostu płac, czyli 250 zł podwyżki płacy zasadniczej od 1 kwietnia.

W sprawie negocjacji płacowych i podwyżek płac związek pracowników ruchu ciągłego PKN Orlen zorganizował 24 marca przed siedzibą spółki w Płocku otwarte spotkanie załogi, w którym uczestniczyło ponad 200 osób, w tym zatrudnieni w spółkach zależnych płockiego koncernu: włocławskim Anwilu i Rafinerii Jedlicze. Uczestnicy spotkania krytykowali przebieg negocjacji płacowych, zarzucając zarządowi spółki _ pozorowany dialog społeczny _.

W 2010 r. zysk netto PKN Orlen wyniósł 2,46 mld złotych.

Należąca do Orlenu instalacja hydrokrakingu wznowi pracę po konserwacji 20 IV

PKN Orlen zamierza przywrócić pracę instalacji hydrokrakingu w rafinerii w Płocku po konserwacji 20 kwietnia.

Konserwacja rozpoczęła się w pierwszym kwartale - poinformowała cytowana przez agencję Bloomberg Joanna Puskar z biura prasowego PKN Orlen.

Tagi: pkn, giełda, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, czołówki, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz