Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sprzedaż PKL. MSW podtrzymało decyzję o przeniesieniu majątku spółki do PKG

0
Podziel się:

Sprawę prywatyzacji PKL badała prokuratura, ale nie dopatrzyła się znamion przestępstwa.

Sprzedaż PKL. MSW podtrzymało decyzję o przeniesieniu majątku spółki do PKG
(annaspies/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))
bEJZdPOZ

Resort spraw wewnętrznych zdecydował, że nie będzie powtórnie rozpatrywał sprawy zgody na nabycie przez Polskie Koleje Górskie praw własności majątku Polskich Kolei Linowych, w tym kolejki na Kasprowy Wierch. Starosta tatrzański zaskarżył tę decyzję MSW do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Polskie Koleje Górskie (PKG), bezpośrednio kontrolowane przez luksemburską spółkę Altura, w 2013 r. kupiły Polskie Koleje Linowe (PKL) za 215 mln zł. Ponieważ to firma zagraniczna, na formalne przejęcie nieruchomości znajdujących się pod infrastrukturą kolejek wymagana była zgoda MSW. Taka zgoda została wydana w styczniu b.r., jednak odwołał się od niej starosta tatrzański.

- Po rozpatrzeniu wniosku starosty tatrzańskiego o uznanie go za stronę postępowania i powtórne rozpatrzenie wniosku, minister postanowił umorzyć postępowanie uznając, że starosta nie może być w tym przypadku stroną postępowania - poinformowała w środę rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

bEJZdPPb

Starosta tatrzański Piotr Bąk powiedział, że jako przedstawiciel skarbu państwa w terenie żądał uznania go za stronę postępowania i ponownego przeanalizowania wniosku PKG.

- Moim obowiązkiem jest wykorzystanie wszystkich instrumentów prawnych do uznania starostwa za stronę postępowania, dlatego zaskarżyłem decyzję MSW do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - powiedział Bąk.

Starosta zwrócił uwagę, że cudzoziemska spółka, która nabyła PKG, powinna prowadzić działalność gospodarczą w Polsce, chcąc przejąć nieruchomości. PKG natomiast - jak podnosił - jest tylko właścicielem akcji PKL, ale nie prowadzi działalności gospodarczej w naszym kraju. Starosta zwrócił też uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska czy ustawą o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju. Zaznaczył, że w skład majątku PKL wchodzą atrakcyjnie położone tereny górskie, w tym tereny przygraniczne.

Po formalnym przeniesieniu prawa własności oraz prawa wieczystego użytkowania nieruchomości wchodzących w skład majątku PKL na PKG będzie możliwa fuzja obu spółek. Celem połączenia spółek ma być obniżenie kosztów operacyjnych związanych z istnieniem dwóch podmiotów gospodarczych, reorganizacja i uproszczenie struktury korporacyjnej, usprawnienie procesów zarządczych i centralizacja funkcji gospodarczych w jednym podmiocie.

bEJZdPPh

W 2013 r. cztery podhalańskie gminy na czele z Zakopanem powołały spółkę PKG. Spółka ta nabyła od PKP akcje PKL za 215 mln zł, ale pieniądze na transakcję wyłożył fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. Następnie fundusz przekazał swoje akcje specjalnie powołanej do tego celu spółce Altura zarejestrowanej w Luksemburgu; tym samym Polskie Koleje Górskie, jak i Polskie Koleje Linowe stały się spółkami cudzoziemskimi kontrolowanymi przez spółkę Altura.

Na sprzedaż PKL wcześniej wyraził zgodę UOKiK. Sprawę prywatyzacji PKL badała też prokuratura, ale nie dopatrzyła się znamion przestępstwa. Prywatyzacji byli przeciwni m.in. politycy PiS.

Do PKL należy m.in. kolej linowa na Kasprowy Wierch oraz koleje krzesełkowe w Dolinach Gąsienicowej i Goryczkowej w Tatrach, a także wyciągi w Krynicy, Szczawnicy, Zawoi i Międzybrodziu Żywieckim.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/m319003.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polskie-koleje-linowe-jest-zgoda-na,30,0,1696030.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jest zgoda na przeniesienie majątku PKL Sprawę prywatyzacji badała prokuratura, ale nie dopatrzyła się znamion przestępstwa. Prywatyzacji byli przeciwni m.in. politycy PiS.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/m285326.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pis;do;szefa;msw;ws;przeksztalcen;w;polskich;kolejach;gorskich,190,0,1582782.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PiS apeluje do szefa MSW. Nie chce, aby... Jak zapowiedziała wiceprezes PiS Beata Szydło, posłowie tej partii wystąpili do ministra spraw wewnętrznych o szczegółową informację dotyczącą działania służb, które nadzorowały i analizowały prywatyzację PKL.
bEJZdPPC
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)