Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sprzedaż ciężarówek w Star Trucks spadła w I kw. o 40 proc.

0
Podziel się:

Jak poinformował R. Musiał, w 2000 roku Star Trucks sprzedał 1180 samochodów ciężarowych.

Sprzedaż samochodów z fabryki Star Trucks w Starachowicach spadła w pierwszym kwartale roku o 40 proc. - poinformował prezes spółki, Roman Musiał.

'Ochłodzenie koniunktury jest bardzo wyraźne. Mimo, że ubiegły rok też nie był najlepszy, w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku sprzedaliśmy o 40 proc. samochodów mniej niż w pierwszym kwartale 2000 roku' - powiedział.

Dodał, że przyczynę spadku sprzedaży widzi też w późno uchwalonym w tym roku budżecie państwa, co odsunęło w czasie ogłaszanie przetargów przez instytucje państwowe, w tym przez armię i MSWiA.

'Spodziewam się, że teraz, po uruchomieniu zakupów budżetowych, sprzedaż wzrośnie i rok 2001 zakończymy na poziomie ubiegłego, czyli sprzedażą około 1,2 tys. samochodów' - powiedział.

Jak poinformował R. Musiał, w 2000 roku Star Trucks sprzedał 1180 samochodów ciężarowych. Dało to fabryce 38-proc. udział w krajowym rynku ciężarówek segmentu 6-16 ton.

'Rok wcześniej udział ten wynosił 43 proc.' - powiedział Musiał.

Dodał, że jednocześnie zmniejszył się cały rynek.

'O ile w 1999 roku w przedziale 6-16 ton w Polsce sprzedano 3880 nowych samochodów ciężarowych, to rok później było to już tylko około 3,4 tys.' - powiedział.

Musiał powiedział, że w 2000 roku wartość przychodów ze sprzedaży samochodów wyniosła w Star Trucks około 100 mln zł. Wyniku finansowego nie ujawnił. Zapowiedział, że w 2001 roku w fabryce będą kontynuowane inwestycje.

'Tegoroczna wartość inwestycji to około 20 mln zł' - poinformował. 'Pieniądze zostaną wydane przede wszystkim na zakup maszyn i urządzeń do produkcji komponentów dla właściciela fabryki - niemieckiego koncernu MAN' - dodał.

Spółka Star Trucks została przejęta przez koncern MAN w połowie stycznia ubiegłego roku. MAN jest jedynym właścicielem fabryki ciężarówek w Starachowicach.

Drugą część inwestycji będą stanowiły wydatki na oprzyrządowanie do produkcji mostów i montażu kabin samochodowych.

Zdaniem R. Musiała polski rynek samochodów ciężarowych jest - jak to określił - 'psuty' przez import używanych aut. Prezes Star Trucks powiedział, że na krajowy rynek trafia rocznie około tysiąca używanych ciężarówek, często w fatalnym stanie technicznym.

motoryzacja
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)