Notowania

ceny nieruchomości
27.01.2014 11:34

Stabilizacja cen transakcyjnych nieruchomości

Największy, warszawski rynek odnotował nieznaczny wzrost wartości mieszkań cen - wynika z raportu NBP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maszewski/Reporter)

W III kw. ubiegłego roku ceny transakcyjne nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym ustabilizowały się, a największy rynek warszawski odnotował nieznaczny wzrost cen - poinformował w raporcie Narodowy Bank Polski.

Zdaniem banku centralnego w III kw. ubiegłego roku na rynku nieruchomości kontynuowane były najważniejsze trendy z poprzedniego kwartału.

_ W sześciu największych miastach, już piąty kwartał z rzędu, spadła liczba mieszkań oczekujących na sprzedaż. Było to konsekwencją rosnącej sprzedaży mieszkań, jak i wzrostu popytu na lepsze mieszkania. Dodatkowo obniżka stóp procentowych przełożyła się na wzrost popytu kredytowego i gotówkowego na największych rynkach _ - wskazano w komunikacie.

Według NBP rosnący popyt i malejąca nadwyżka mieszkań na rynku pierwotnym spowodowały z kolei zahamowanie spadkowej tendencji cen mieszkań na rynku zarówno pierwotnym, jak i wtórnym. _ Ceny na obu rynkach ustabilizowały się, a na warszawskim zauważalny jest ich wzrost. We wszystkich analizowanych miastach aktualnie średnie ceny transakcyjne na rynku pierwotnym są wyższe niż na rynku wtórnym _ - podano.

Zdaniem NBP zahamowanie spadku cen, wzrost popytu i spadek nadwyżki kontraktów na budowę mieszkań to czynniki wpływające na poprawę kondycji sektora deweloperskiego. Autorzy raportu przyznali, że choć z danych GUS wynika, że pogorszyła się rentowność firm deweloperskich, to dane NBP wskazują, że budowa mieszkań jest rentowna.

_ Liczba bankructw firm deweloperskich jest niewielka w porównaniu do innych sektorów, a na tle całej gospodarki ich sytuacja wydaje się być stabilna. Natomiast zaobserwowane problemy finansowe niektórych dużych deweloperów wynikają przede wszystkim z zadłużenia oraz wzrostu kosztów i zaburzenia płynności _ - wyjaśniono.

Z raportu wynika, że łączna liczba noworozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych w dwóch pierwszych kwartałach 2013 r. zmniejszała się, natomiast w III kwartale (w porównaniu do III kw. 2012 r.) odnotowano wzrost. Zjawisko to potwierdza sprawozdawczość finansowa firm deweloperskich.

_ Gdyby ta krótkookresowa tendencja wzrostowa okazała się trwała, to za dwa lata na rynku pojawiłoby się więcej kontraktów na budowę mieszkań, a wzrost cen byłby umiarkowany _ - ocenili analitycy NBP.

Czytaj więcej w Money.pl
Ceny mieszkań w górę? Oto najnowszy raport Myślisz o własnych czterech kątach? Zobacz, ile trzeba zapłacić za metr kwadratowy na rynku wtórnym oraz pierwotnym.
Ożywienie na rynku nieruchomości. Mocny wzrost liczby transakcji Sprawdź, w których dużych miastach ceny transakcyjne rosną, a w których mocno spadają.
Tagi: ceny nieruchomości, nieruchomości, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz