Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Start do Sejmu kosztuje - partie biorą haracz

0
Podziel się:

Za pierwsze miejsce na liście SLD w Wielkopolsce trzeba zapłacić 20 tys. zł - podaje Wprost.

Start do Sejmu kosztuje - partie biorą haracz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Największe ugrupowania obecne w parlamencie ściągają od swoich działaczy opłaty za możliwość kandydowania w wyborach. Takie wnioski wysnuwa _ Wprost _ po analizie sprawozdań finansowych partii.

Najmocniej po kieszeni dostają działacze kierowanego przez Grzegorza Napieralskiego - SLD. Przykładowo w Wielkopolsce za pierwsze miejsce na liście do Sejmu trzeba zapłacić 20 tys. zł - pisze tygodnik. Partie pobierają też comiesięczne opłaty za określone funkcje polityczne, np. za bycie posłem albo eurodeputowanym. Jak wylicza _ Wprost _ - w przypadku członków PSL i SLD jest to nawet kilkanaście tys. złotych rocznie.

Inaczej jest w Platformie Obywatelskiej, gdzie kandydatom na posłów regiony często potrącają 20 procent wpłat na kampanię. Europarlamentarzyści, posłowie i prezydenci miast z legitymacjami PO oddają jedynie od 200 do 500 zł miesięcznie do partyjnej kasy.

Przykładowo w 2010 r. eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa co miesiąc przelewał na konto partii 400 zł, posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska - 340 zł a minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski i prezydent Szczecina Piotr Krzystek - po 200 zł.

Według tygodnika haracze ściaga także PiS. Posłowie tej partii uiszczają od 500 do 700 zł miesięcznie. Obowiązkiem europosłów jest z kolei płacenie na wybory, i to wcale nie te europejskie. W 2010 r. Ryszard Czarnecki, Adam Bielan, Paweł Kowal i Ryszard Legutko przelali na prezydencką kampanię prezesa po 19 tys. zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t140550.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/sprawdz;w;ktorej;partii;maja;najwiecej;pieniedzy;na;glowe,25,0,842009.html) Sprawdź, w której partii mają najwięcej pieniędzy na głowę Jest taki klub parlamentarny, w którym na jednego posła przypada prawie 200 tys. zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/t132221.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/wawryszuk;posel;to;ma;klawe;zycie,23,0,842775.html) Wawryszuk: Poseł to ma klawe życie Pół miliona piechotą nie chodzi, dlatego trudno oddać mandat bez walki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t140443.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/ranking;najbogatszych;poslow;rekordzista;ma;ponad;52;mln;zl,145,0,840081.html) Ranking najbogatszych posłów. Rekordzista ma ponad 52 mln zł Sprawdź, kto ma sprzęt hi-fi za 15 tys. zł, czyim majątkiem jest rodzinny grobowiec za 20 tys. zł i dlaczego premier trafił na listę zadłużonych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)