Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Branicka
|

Startuje akcja Szybki PIT. Resort finansów pomoże podatnikom rozliczyć się z fiskusem

12
Podziel się:

Wydłużone godziny pracy urzędów, dyżury telefoniczne czy stanowiska w galeriach handlowych - to przykłady ułatwień, z których mogą skorzystać podatnicy w ramach akcji Szybki PIT.

Startuje akcja Szybki PIT. Resort finansów pomoże podatnikom rozliczyć się z fiskusem
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Wydłużone godziny pracy urzędów, dyżury telefoniczne czy stanowiska w galeriach handlowych - to przykłady ułatwień, z których mogą skorzystać podatnicy w ramach akcji Szybki PIT. Po raz dziewiąty rusza kampania informacyjna w całej Polsce. Ministerstwo Finansów chce pomóc w przygotowaniu rocznych rozliczeń. A urząd skarbowy sam wypełni część deklaracji.

Głównym założeniem inicjatywy jest pokazanie Polakom korzyści, jakie płyną z terminowego składania formularzy podatkowych. Akcja skupia się przede wszystkim na elektronicznej komunikacji ze skarbówką. Wszystko po to, by przekonać podatników do wysyłania PIT-ów online.

PIT przez internet. Z jakich rozwiązań można skorzystać?

Szybki PIT to synonim bezpiecznej deklaracji online, dzięki której podatnik może zaoszczędzić czas i nerwy. Dostępne programy pozwalają sporządzić zeznanie podatkowe bez wychodzenia z domu. Większość z nich prowadzi użytkownika niemal za rękę. Polacy stają się coraz bardziej skłonni do korzystania z nowych rozwiązań. W 2016 roku złożyli ponad 8,4 mln PIT-ów online. To prawie o milion więcej niż rok wcześniej (7,5 mln w 2015 roku).

W 2017 na podatników czeka nowa usługa. Osoby rozliczające się na formularzu PIT-37 mogą w ogóle nie wypełniać druku. Urząd skarbowy sporządzi go za nich w oparciu o informację od płatników. Usługa zostanie uruchomiona 15 marca. Wystarczy do 10 kwietnia złożyć elektroniczny wniosek do US i podać podstawowe dane potrzebne do uzupełnienia deklaracji (m.in. imię, nazwisko, adres, ew. ulgi, wybraną organizację OPP, adres e-mail).

Podobnie jak w roku ubiegłym, również i tym razem będzie dostępna opcja tzw. wstępnie wypełnionej deklaracji (PFR). Od 15 marca administracja podatkowa może częściowo wypełnić za podatnika PIT-37 oraz PIT-38. Zrobi to na podstawie danych, dostarczonych przez pracodawcę na druku PIT-11. Jedyne co użytkownik musi dopisać, to ew. informacje dodatkowe, np. rodzaj ulgi lub odbiorcę 1 proc. podatku.

Na rządowym portalu podatnicy mogą jak zwykle skorzystać z systemu e-Deklaracje online (lub pobrać program na swój komputer). Zeznanie jest przesyłane bezpośrednio do urzędu skarbowego. Popularne formularze (m.in. PIT-37, PIT-36, PIT-28 czy PIT-16A) można już wysyłać bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Dokument wystarczy potwierdzić tzw. danymi autoryzacyjnymi, czyli np. kwotą przychodu za 2015 rok. Więcej na temat rozliczenia rocznego online przeczytasz tutaj.

Wiele sposobów na szybkie rozliczenie

Resort finansów przygotował również szereg innych działań, które mają pomóc podatnikom w spełnieniu obowiązku wobec fiskusa. Wszelkie wątpliwości mogą rozwiać za pośrednictwem narzędzia do zadawania pytań online. Wystarczy, że wypełnią krótki formularz na Portalu Podatkowym i w temacie zapytania wybiorą "Zeznania podatkowe osób fizycznych".

Mniej niecierpliwi podatnicy mogą poczekać do 24 i 25 marca. W tych dniach w popularnych centrach handlowych w całej Polsce znajdą się specjalnie przygotowane punkty rozliczeń. Mieszkańcy większych miast mogą liczyć nie tylko na stanowiska do wypełnienia PIT, ale przede wszystkim - na fachową pomoc ze strony urzędników. W zeszłym roku z takiej opcji skorzystało prawie 15 tys. osób, które wysłały ponad 10 tys. elektronicznych deklaracji.

Merytoryczne wsparcie ze strony urzędników będzie również dostępne w ramach specjalnie uruchomionej infolinii. 13, 20 i 27 kwietnia w Ministerstwie Finansów i w urzędach skarbowych będą działać dodatkowe dyżury telefoniczne. Eksperci odpowiedzą na wszystkie pytania związane z PIT-ami.

Wzmożona praca urzędów skarbowych

Akcja Szybki PIT dociera także do miejsc, które cieszą się największym zainteresowaniem w okresie składania zeznań podatkowych. Chodzi oczywiście o urzędy skarbowe. Tam również obywatele będą mogli skorzystać ze wsparcia. W instytucjach będą dostępne specjalne stanowiska komputerowe, które umożliwią wysłanie deklaracji online pod okiem specjalistów.

W tym roku termin składania zeznań dla większości popularnych PIT-ów mija 2 maja (ze względu na to, że 30 kwietnia to niedziela). Wiele osób pozostawia rozliczenie podatku na ostatnią chwilę. Efekt? W urzędach panuje wzmożony ruch. Z tego względu, 27 i 28 kwietnia wszystkie instytucje skarbowe będą pracować dłużej. Chodzi o to, aby każdy podatnik został właściwie obsłużony.

Na potrzeby akcji resort finansów przygotował także plakaty i broszury informacyjne. Osoby z obowiązkiem podatkowym uzyskają dostęp do przydatnych aktualności oraz poradników związanych z rocznym rozliczeniem. Dowiedzą się na przykład, jakie ulgi i odliczenia podatkowe obowiązują w bieżącym roku. Większość informacji znajdą na oficjalnej stronie kampanii Szybki PIT.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
depislamizato...
7 lat temu
jak już sami wypisują to niech sobie jeszcze sami zapłacą i sam siebie ukarają, to dopiero bedzie rewolucja
Pims
7 lat temu
Nie ufam systemowi informatycznemu US. Wysyłam PITy pocztą. Poza tym kompletnie brak informacji o wysyłaniu PITów przez internet. czy potrzebny jest np. podpis elektroniczny. Dziadostwo do kwadratu.
Jasio
7 lat temu
Nie latwiej zniesc podatek dochodowy? Po co kombinowac pod gorke? Bogaci i tak tego nie placa, a biedni sie przez to nie bogaca.
KQEWR
7 lat temu
CZEKOM JAK SKARBÓWA BYDZIE WYPELNIAĆ PITY: PRZENIESE DOWODYDO ODLICZENIA I NECH MI WYLICZOM - RAZ SIĘ CHOCIAŻ PRZYDADZOM
oli
7 lat temu
W Słupsku w ubiegłym roku zwrot nawet epitów trwał 3mc