Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w górę? Złoty się wzmocni

0
Podziel się:

Dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści uważają, że w najbliższym czasie powinniśmy się spodziewać częstych podwyżek stóp.

Stopy procentowe w górę? Złoty się wzmocni
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

Większość ekonomistów spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe o ćwierć punktu procentowego. RPP rozpoczyna dzisiaj dwudniowe posiedzenie, podczas którego zapadnie decyzja o wysokości stóp.

Jeśli stopy wzrosną, wówczas osoby spłacające kredyty w złotych mogą się spodziewać wyższych rat, ale pojawi się szansa na niższe ceny towarów importowanych.
Ekonomista TMS Brokers Marek Wołos uważa, że równie ważny co sama decyzja członków Rady Polityki Pieniężnej, będzie komunikat po posiedzeniu, pozwalający prognozować, jak częstych podwyżek stóp w najbliższych miesiącach powinniśmy się spodziewać.

- _ Ważny będzie ton, w jakim RPP będzie się wypowiadać o kolejnych podwyżkach stóp procentowych. Czy będą agresywne i nastąpią w krótkim czasie, czy w dłuższym. Podwyżka stóp powinna wzmocnić złotego _ - uważa Marek Wołos.

Według eksperta, za podwyżką stóp przemawia głównie wysoka inflacja. Marek Wołos podkreśla, że wzrost stóp przełoży się na umocnienie złotego, co da szansę między innymi na tańsze paliwo. - _ Może dzięki temu nie będziemy mieli na trwałe benzyny w cenie powyżej 5 złotych _- dodaje.

Decyzję Rady Polityki Pieniężnej poznamy jutro po południu. Obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 3,75 procent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t130640.jpg ) ] (http://www.money.pl/fundusze/wiadomosci/artykul/rosna;stopy;procentowe;co;z;funduszami,76,0,803916.html) Rosną stopy procentowe. Co z funduszami?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t101281.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/belka;o;cenach;banka;w;koncu;peknie,222,0,801758.html) Belka o cenach: Bańka w końcu pęknie Zdaniem prezesa NBP RPP będzie podnosić stopy procentowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t74289.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/stopy;procentowe;w;eurolandzie;bez;zmian,31,0,787999.html) Stopy procentowe w eurolandzie bez zmian Stopa procentowa kredytu refinansowego już od 22 miesięcy wynosi nadal 1,0 procent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)