Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Stopy w Europie rekordowo niskie!

0
Podziel się:

Bank Anglii obniżył stopy do 2 proc. - najniższego poziomu od 57 lat. EBC ściął je najmocniej od 10 lat.

Stopy w Europie rekordowo niskie!
(PAP/EPA)
bFgrMenF

Bank Anglii obniżył stopy do 2 proc. - najniższego poziomu od 57 lat. EBC ściął je najmocniej od 10 lat, od momentu powstania.

Kryzys finansowy, który na dobre zawitał do Europy, zmusił banki centralne na Starym Kontynencie do mocnych obniżek kosztów pieniądza. Bank Anglii ściął stopy o 1 pkt proc.. do 2 proc., najniższego poziomu od 1951 roku.

Stopy w Wielkiej Brytanii nigdy nie były niższe niż 2 procent - od momentu powstania Banku Anglii w 1694 roku.

bFgrMenH

Mocne posunięcie wykonał także Europejski Bank Centralny (EBC). Stopy zostały zredukowane do poziomu 2,5 proc. z 3,25 proc. dotychczas.

Rynek nie spodziewał się, aż tak dużego cięcia. Większość analityków oczekiwała, że będzie to 50 punktów bazowych.

Zarówno Bank Anglii i EBC mogą sobie pozwolić na tak duże cięcia dzięki spadającej inflacji. Jej główny motor w ostatnim czasie - ropa naftowa - nie jest już tak groźny. Ceny _ czarnego złota _ spadły ze 147 dol. za baryłkę w lipcu tego roku do 44 dol. obecnie.

Banki centralne w obawie przed głęboką recesją starają się amortyzować spadek tempa PKB poprzez obniżki stóp. Dziś w ten sposób zareagował także bank Szwecji, który obniżył stopy procentowe o 1,75 pkt. do poziomu 2 proc., bank Nowej Zelandii (obniżka o 1,5 pkt. proc.) oraz Indonezji , gdzie niespodziewanie zredukowano stopy po raz pierwszy od roku.

bFgrMenN

Na zdjęciu Jean-Claude Trichet -prezes EBC

ZOBACZ TAKŻE:

bFgrMeoi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)