Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
18.09.2015 06:12

Stosunki USA-Kuba. Amerykanie przygotowują ułatwienia

Rząd USA przygotowuje znaczne ułatwienia w kontaktach biznesowych z Kubą i w podróżach na Kubę obywateli amerykańskich - poinformowały w czwartek źródła w Waszyngtonie, na które powołuje się Reuter.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK)

Rząd USA przygotowuje znaczne ułatwienia w kontaktach biznesowych z Kubą i w podróżach do tego kraju obywateli amerykańskich - poinformowały w czwartek źródła w Waszyngtonie, na które powołuje się Reuter.

Nowe rozporządzenia, które mają być opublikowane w piątek, m. in. zezwalają firmom amerykańskim na zakładanie filii na Kubie, prawdopodobnie poprzez nawiązywanie współpracy z firmami kubańskimi.

Ponadto ma zostać udzielone ogólne zezwolenie dla promów i statków wycieczkowych na zawijanie do portów kubańskich. Dotychczas amerykańskie statki mogły cumować w portach kubańskich jedynie po uzyskaniu indywidualnego zezwolenia.

Reuter podkreśla, że rozporządzenia będą stanowić rozwinięcie posunięć zmierzających do złagodzenia obowiązującego od ponad 50 lat embarga ekonomicznego, ogłoszonych przez prezydenta Baracka Obamę w styczniu br.

Wcześniej Obama i prezydent Kuby Raul Castro zapowiedzieli, że będą działać na rzecz przewrócenia normalnych stosunków między obu krajami.

Obama postanowił skorzystać ze swoich uprawnień wydawania rozporządzeń wykonawczych ponieważ projekty ustaw przewidujących złagodzenie ograniczeń w handlu i w podróżach na Kubę są blokowane przez Republikanów mających większość w obu izbach Kongresu.

W czwartek rząd Kuby wyznaczył Jose Cabanasa, długoletniego zawodowego dyplomatę, pierwszym od 54 lat ambasadorem Kuby w USA. Administracja Obamy nie zdecydowała jeszcze kim będzie ambasador USA w Hawanie.

Nie tylko Amerykanie chcą zarobić na Kubie. Wejść na ten rynek chcą również firmy z całego świata:

Tagi: usa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz