Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stosunki Rosja-Niemcy. Chwalą Merkel za nieustępliwość

0
Podziel się:

Merkel odwołała swój udział w otwarciu wystawy w Ermitażu, gdy okazało się, że strona rosyjska wykreśliła z programu jej przemówienie. Dopiero osobista rozmowa z Putinem załagodziła sytuację.

Stosunki Rosja-Niemcy. Chwalą Merkel za nieustępliwość
(PAP/EPA)

Niemiecka prasa chwali Angelę Merkel za twardą postawę w sporze z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o możliwość zabrania głosu podczas otwarcia wystawy w petersburskim Ermitażu, zawierającej niemieckie dzieła sztuki wywiezione w 1945 r. do ZSRR.

_ Skandal, do jakiego doszło w Petersburgu, jest wynikiem pogorszenia się niemiecko-rosyjskich stosunków w ciągu minionego półtora roku _ - pisze _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ (FAZ).

Gdyby stosunki te były tak przyjazne, jak od czasów Michaiła Gorbaczowa do niedawna, to Berlin i Moskwa z pewnością znalazłyby rozwiązanie, by - unikając wzajemnych irytacji - otworzyć wystawę, pozostając przy odmiennych stanowiskach prawnych (w sprawie dzieł sztuki wywiezionych po wojnie z Niemiec do Rosji) - zauważa komentator konserwatywnego niemieckiego dziennika. Jego zdaniem wrażanie panującej obecnie _ lodowatej _ temperatury między obu krajami jest następstwem wcześniejszych _ gorących _ stosunków.

_ W UE Niemcy były krajem, który solidnie troszczył się o to, by rosyjskie interesy i zastrzeżenia znajdowały posłuch w Brukseli i stolicach innych krajów członkowskich _ - stwierdza _ FAZ _, dodając, że Berlin próbował równocześnie pomóc Rosji w rozwiązywaniu _ gigantycznych gospodarczych i społecznych problemów _.

Warunkiem powodzenia takiej polityki jest jednak co najmniej _ minimalny wspólny mianownik co do wartości i celów _ - zastrzega komentator. _ Represyjny kurs Kremla wobec opozycji i coraz silniejsza antyzachodnia retoryka sprawiają, że coraz trudniej jest odwracać wzrok od zjawisk, o których dotychczas dyplomatycznie milczano _ - czytamy w _ FAZ _.

_ Die Welt _ pisze, że Merkel postąpiła słusznie, nie rezygnując z przemówienia i nie godząc się na rolę _ niemego gościa _. Rosjanie, wyczuleni na sprawy protokolarne, musieli zdawać sobie sprawę z tego, że nie chodzi o bagatelę, lecz o sprawę polityczną najwyższej rangi - ocenia komentator.

Niemiecko-rosyjskie stosunki potrzebują właśnie teraz, po wielu miesiącach publicznej wzajemnej krytyki, wyjątkowego wyczucia - czytamy w komentarzu zatytułowanym _ Przekleństwo sztuki zdobycznej _. Zdaniem _ Die Welt _ prawnicy i dyplomaci z obu krajów muszą znaleźć rozwiązanie sporu o dzieła sztuki. _ Stosunki niemiecko-rosyjskie są zbyt ważne dla obu stron, by narażać je z tego powodu na szwank _ - konkluduje _ Die Welt _.

_ Der Tagesspiegel _ zwraca uwagę, że temat sztuki zdobycznej jest tematem wrażliwym w obu krajach. _ Niemcy mają po swojej stronie prawo międzynarodowe, Rosjanie krew milionów żołnierzy, którzy zginęli w walce z narodowym socjalizmem _ - pisze komentator, dodając, że w tym sporze ważne są nie tylko argumenty, lecz także emocje.

Wydawana w Berlinie gazeta widzi w próbie uniemożliwienia Merkel zabrania głosu przejaw konsekwentnej polityki Putina, charakteryzującej się wzrostem autokratycznych tendencji w kraju i poparciem udzielonym dyktatorowi Syrii Baszarowi el-Asadowi. _ Putin i Rosja coraz bardziej izolują się i stają się odporni na wszelką krytykę; ich władza opiera się wyłącznie na cenach ropy _ - czytamy w _ Tagesspieglu _.

_ Sueddeutsche Zeitung _ konstatuje, że Merkel _ twardo _ potraktowała Putina i odniosła sukces. Komentator stawia jednak pytanie, czy warto było ryzykować skandal, chociaż spór nie dotyczył ani Syrii, ani też praw człowieka, lecz _ tylko _ sztuki zdobycznej.

_ Konflikt o dobra kultury, które radzieccy żołnierze wywieźli podczas rozpętanej przez Niemców wojny, jest skomplikowany, a upór w tym sporze widoczny jest nie tylko po stronie rosyjskiej _ - pisze komentator, dodając, że po stronie niemieckiej w dyskusjach na ten temat pomija się zbyt często fakt, iż naziści i Wehrmacht zniszczyli w czasie wojny wiele rosyjskich dóbr kultury.

Komentator przyznaje, że Europejczycy nie unikną sporu z Putinem, ponieważ chroni on Asada i łamie prawa obywatelskie. _ To są sprawy zasadnicze, które trzeba wyjaśnić z Putinem. Sztuka zdobyczna nie należy do tych spraw _ - stwierdza w konkluzji _ Sueddeutsche Zeitung _.

Niemcy i Rosja uniknęły wczoraj w ostatniej chwili skandalu podczas uroczystości otwarcia wystawy _ Epoka Brązu - Europa bez Granic _ w Ermitażu. Merkel odwołała swój udział, gdy okazało się, że strona rosyjska wykreśliła z programu jej przemówienie z tej okazji. Dopiero w bezpośredniej rozmowie z Putinem Merkel uzyskała zapewnienie, że będzie mogła zabrać głos. Część eksponatów z wystawy pochodzi z niemieckich muzeów - została wywieziona po 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej. Berlin domaga się zwrotu tych dzieł sztuki, Rosja uważa je za zdobycz wojenną i za swoją własność.

Czytaj więcej w Money.pl
Starcie Putina z Merkel. To koniec przyjaźni Merkel całkowicie pozbyła się złudzeń dotyczących politycznego i społecznego rozwoju w Rosji.
USA i Niemcy wspólnie przeciwko Rosji Uzbrojenie reżimu w ten rodzaj broni utrudniłoby znacznie zagraniczną interwencję.
Niemcy irytują Rosję? Relacje są coraz gorsze _ Kommiersant _ informuje, że główna przyczyna rozbieżności tkwi w radykalnie zaostrzającej się krytyce przez Berlin sytuacji politycznej w Federacji Rosyjskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)