Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Strajk na kolei. Negocjacje zakończyły się fiaskiem

0
Podziel się

Związkowcy zwołali na jutro konferencję prasową, na której mają poinformować o strajku w Przewozach Regionalnych.

Strajk na kolei. Negocjacje zakończyły się fiaskiem
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bErYnAER

Zarząd Przewozów Regionalnych podtrzymuje gotowość do dialogu ze związkami zawodowymi - poinformowała rzecznik spółki Marta Milewska. Związkowcy zwołali na jutro konferencję prasową, na której mają poinformować o strajku w spółce.

Osią sporu między zarządem spółki a jej pracownikami jest pakt gwarancji pracowniczych. Związkowcy uważają, że w związku z przemianami w przedsiębiorstwie zawarcie paktu jest niezbędne. Związki domagają się m.in. trzyletnich gwarancji zatrudnienia dla wszystkich pracowników spółki.

Zarząd firmy natomiast jest gotów zapewnić 14-miesięczne gwarancje zatrudnienia i deklaruje, że zmiany organizacyjne w firmie, czyli zmiana zakładów regionalnych w oddziały, pozostaną bez wpływu na stosunki pracy. Strony nie doszły do porozumienia i podpisano protokół rozbieżności. Związki zawodowe mają więc zielone światło do organizacji w spółce strajku. Swoje decyzje w tej sprawie liderzy kolejowych związków zawodowych mają przedstawić na wtorkowej konferencji prasowej.

bErYnAET

Jak poinformowała rzeczniczka Przewozów Regionalnych, mimo podpisania protokołu rozbieżności, zarząd spółki jest gotowy kontynuować rozmowy. _ Według zarządu Przewozów Regionalnych, w trakcie przeprowadzania niezbędnej do dalszego funkcjonowania spółki restrukturyzacji, dialog jest o wiele lepszym i bardziej efektywnym sposobem porozumienia _ - dodała Milewska.

_ W obecnych warunkach rynkowych zaproponowanie 14-miesięcznej gwarancji zatrudnienia, gdzie zwyczajowo kontrakty na świadczenie usług przewozowych podpisywane są na 12 miesięcy, obrazuje najlepszą wolę zarządu do polubownego rozwiązania sporu zbiorowego _ - argumentuje. Tegoroczna strata największego polskiego pasażerskiego przewoźnika kolejowego sięgnie prawdopodobnie ok. 60 mln zł, natomiast strata spółki za 2014 r. urośnie do ponad 150 mln zł.

Przewozy Regionalne uruchamiają średnio 1,8 tys. pociągów w ciągu doby, z których korzysta dziennie ok. 300 tys. pasażerów. Spółka powstała w wyniku podziału PKP w 2001 r. Przez kilka lat należała do Grupy PKP, po czym w 2008 r. w wyniku usamorządowienia jej udziały przeszły na własność zarządów 16 województw.

Czytaj więcej w Money.pl

bErYnAEZ
bErYnAFu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)