Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk w BBC. Protestują przeciw zwolnieniom

0
Podziel się:

24-godzinny strajk, w którym uczestniczyło około 4 tysiące dziennikarzy BBC sprzeciwiających się zwolnieniom, spowodował zakłócenia w poniedziałkowych flagowych programach radiowych i telewizyjnych.

Strajk w BBC. Protestują przeciw zwolnieniom
(Gene Hunt/CC/Flickr)

Rozpoczęty o północy z niedzieli na poniedziałek 24-godzinny strajk, w którym uczestniczyło około 4 tysiące dziennikarzy BBC sprzeciwiających się zwolnieniom, spowodował zakłócenia w poniedziałkowych flagowych programach radiowych i telewizyjnych brytyjskiego nadawcy.

Zamiast nadawanego rano w programie radia BBC 4 opiniotwórczego programu _ Today _ nadano przygotowane uprzednio _ gotowce _ o gospodarce i ustąpieniu Benedykta XVI.

W telewizji BBC 1 zamiast _ programu śniadaniowego _ wyemitowano m.in. materiał krajoznawczy. Telewizja BBC 2 nie mogła nadać wieczornego programu _ Newsnight _. Zamiast nadawanej na żywo audycji dla kobiet _ Woman's Hour _ wyemitowano powtórkę sprzed trzech lat. Zdjęto też program publicystyczny _ World at One _.

Wyrazy poparcia nadesłały brytyjskie związki zawodowe i organizacje dziennikarzy z całego świata. Wolfgang Mayer, międzynarodowy koordynator Deutsche Journalisten-Union napisał, że _ w obecnym krajobrazie medialnym nadawcy publiczni odgrywają coraz większą rolę społeczną, dbając o jakość medialnego przekazu _.

Sekretarz generalny związku zawodowego PCS (Public and Commercial Services Union) Mark Serwotka w swoim komunikacie zwrócił uwagę na zbieżność w czasie zwolnień dziennikarzy i zatrudnienia byłego ministra w rządzie Partii Pracy Jamesa Purnella z _ astronomiczną gażą _ ok. 250 tys. funtów rocznie.

Strajkujący odpowiedzieli na apel Ogólnobrytyjskiego Związku Dziennikarzy (NUJ) po załamaniu się negocjacji z kierownictwem BBC w sprawie przeniesienia na inne stanowiska 30 pracowników zagrożonych zwolnieniami w szkockim oddziale BBC (BBC Scotland), stacji radiowej BBC 5 Live, Światowym Serwisie BBC (BBC World Service) oraz w stacji Asian Network.

W poniedziałek przed budynkami BBC w centrum Londynu strajkujący dziennikarze zorganizowali pikietę. Pikietowano także terenowe oddziały publicznego nadawcy m.in. w Salford, Sheffield, Birmingham, Bristolu, Belfaście, na wyspie Jersey.

- Strajkujący są _ oburzeni i sfrustrowani niefortunnymi decyzjami podejmowanymi przez kierownictwo BBC, które prowadzą do zwolnień dziennikarzy i kompromitacji wartościowego dziennikarstwa _ - podkreśliła sekretarz generalna NUJ Michelle Stanistreet.

Jak mówi, planowane zwolnienia mają objąć 2 tys. pracowników, z czego ok. 1,4 tys. już otrzymało wypowiedzenia. Począwszy od 2004 r. zatrudnienie w korporacji zmniejszyło się o 7 tys. osób.

Związkowcy ostrzegają, że redukcja zatrudnienia zaszkodzi m.in. dziennikarstwu śledczemu i obsłudze informacji dotyczących społeczności lokalnych, w tym mniejszości narodowych z Azji, spowoduje też utratę transmisji niektórych imprez sportowych na rzecz płatnych kanałów telewizji.

Czytaj więcej w Money.pl
Strajk w słynnej telewizji. Boją się zwolnień W proteście przeciwko redukcjom zatrudnienia kilkuset dziennikarzy brytyjskiego publicznego nadawcy BBC zrzeszonych w związku zawodowym NUJ przystąpiło do strajku włoskiego.
Afera w Wlk. Brytanii. Dziennikarze zatrzymani Brytyjska policja zatrzymała w środę sześcioro dziennikarzy zlikwidowanego w 2011 r. tabloidu "News of the World" ("NotW") w związku ze śledztwem w sprawie afery podsłuchowej.
Dyrektor BBC podał się do dymisji. Przez... George Entwistle zrezygnował ze stanowiska z powodu nadania przez telewizję materiału, niesłusznie implikującego udział znanego polityka w aferze pedofilskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)