Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Strajk w KGHM. Wojna o przywileje?

0
Podziel się

13. i 14. pensja, 1862 zł kredkowego, dopłaty do wczasów i nagrody. Tego bronią związki zawodowe.

Strajk w KGHM. Wojna o przywileje?
(Centrum Prasowe KGHM S.A.)
bDYAPwwR

Związkowcy z KGHM Polska Miedź SA walczą o zatrzymanie prywatyzacyjnych planów rządu. Twierdzą, że w proteście nie chodzi o przywileje i pieniądze.

Dziśrząd ma przyjąć listę spółek, które zostaną sprywatyzowane w ramach tzw. planu Grada. Gdy tylko okazało się, że w grę wchodzi m.in. zbycie udziałów Skarbu Państwa w miedziowym kombinacie, ostro zaprotestowali związkowcy. Dziśzorganizowali strajk ostrzegawczy.I tak jak zapowiedzieli, między godz. 6 a 8 Kombinat nie pracował.

O co chodzi w batalii o prywatyzację? Obecnie rząd ma pakiet 42 proc. akcji Polskiej Miedzi. Jest on wyceniany na około 7 mld złotych. Taka kwota - uzyskana ze sprzedaży udziałów - pomogłaby załatać dziurę w kryzysowym budżecie.

bDYAPwwT

Rząd podzielony. Sprzeda tylko 10 procent?

Za sprzedażą udziałów w KGHM optował szef resortu skarbuAleksander Grad. Nic dziwnego. To on zapowiedział, że do końca przyszłego roku z prywatyzacji będzie aż 36,7 mld złotych.

Ale ostry sprzeciw związkowców spowodował, że od pewnego czasu członkowie rządu nie mówią już o sprzedaży całego pakietu, a jedynie o pozbycie się np. 10 proc. udziałów w KGHM.Takie deklaracje składali: wicepremierGrzegorz Schetynai minister Michał Boni.

bDYAPwwZ

Nie wyklucza tego też resort Skarbu Państwa. Rzecznik ministerstwa Maciej Wiewiór podkreśla, że byłoby to dobre rozwiązanie. Bo pozwoli zwiększyć wpływy z prywatyzacji i zachować prawo do dywidendy wypłacanej z zysków miedziowego giganta.

POSŁUCHAJ, DLACZEGO PAŃSTWU OPŁACAŁOBY SIĘ SPRZEDAĆ AKCJE:

dźwięk: IAR

Pomimo tego, że rząd najwyraźniej przestraszył się skali protestu, rzecznik Ministerstwa Skarbu podkreśla, że presja związkowców nie zmieni planów prywatyzacyjnych. - _ Nie można ograniczać praw właścicieli akcji _ - mówi Wiewiór.

bDYAPwxa

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI RZECZNIKA RESORTU SKARBU O KGHM:

dźwięk: IAR

Nie wiadomo, jaką ostatecznie decyzję podejmie rząd. Wiadomo, o co walczą pracownicy. Gdyby firma trafiła do rąk prywatnego właściciela, najprawdopodobniej zmieniałby się struktura organizacyjna, zarobki i zagwarantowane w układzie zbiorowym i wywalczone przez związki przywileje.

4566 złotych od osoby na dodatki do pensji

O co toczy się gra? Stawką jest rozbudowany system specjalnych dodatków, nagród i przywilejów, którymi cieszą się pracownicy KGHM.

bDYAPwxb

- _ Część z przywilejów wywalczyli sobie górnicy jeszcze w latach 80. i one nadal w Polskiej Miedzi jako spółce górniczej funkcjonują _ - mówi w rozmowie z *Money.pl *rzecznik KGHM Przemysław Ziółek. To właśnie na tej podstawie praca w weekendy jest rozliczana na podstawie wyższej stawki niż w tygodniu.

O skuteczności związków świadczy to, że choć do Polski dotarł kryzys - a w miedziowym kombinacie średnia płaca wynosi 7900 zł brutto, a w biurach związków nawet 13,1 tys. zł - to po majowym proteście - pracownicy otrzymali po 3,5 tys. złotych dodatku oraz zapewnienie dodatkowego 1,5 tysiąca, jeżeli wyniki spółki nadal będą dobre.

bDYAPwxc

Związki bronią też Funduszu Świadczeń Socjalnych. W spółce o kilkunastotysięcznej załodze dysponuje on potężnym budżetem.

W zeszłym roku KGHM przeznaczył na dodatkowe świadczenia ponad 87 mln złotych. Na mocy układu zbiorowego, średnio od każdej pensji odpisano w 2008 roku na dodatkowe świadczenia od 106 do 166 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, czyli w tym przypadku - nawet 4566 złotych.

Taka kwota musi robić wrażenie. Ustawowo wypłaca się 37,5 procent średniej pensji, lub - w szczególnie uciążliwych warunkach pracy - 50 procent.

1692 zł na kredki, 1862 zł na wakacje

Z pieniędzy zgromadzonych w funduszu socjalnym - jak informuje spółka - korzysta 18,5 tys. pracowników, członkowie ich rodzin oraz 16 tys. emerytów i rencistów. Dopłaca się m.in. do: podręczników dla dzieci pracowników i wczasów oraz przejazdów na wypoczynek.

Struktura nagród i wyróżnień też jest imponująca. I choć nie da się wyliczyć średniej wartości takich dodatków - zależą bowiem od stażu, zarobków oraz stanowiska - ich różnorodność zaskakuje.

W wyszczególnieniu przedstawionym przez spółkę znaleźć można: premię, dodatkową nagrodę roczną, premię dodatkową, ekwiwalent za urlop oraz wynagrodzenie za urlop.

Firma wypłaca też dodatki: stażowy, zmianowy, za szkodliwe warunki pracy, godziny nadliczbowe i dla ratowników oraz nagrody jubileuszowe, 14. pensję, ekwiwalent barbórkowy i nagrodę za zbiórkę złomu.

FUNDUSZ ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH W KGHM średnia z 2008 r.
Świadczenia wypoczynkowe dla wszystkich pracowników, na podstawie miesięcznego dochodu na członka rodziny 1862 zł
Wypoczynek dla dzieci w zależności od sytuacji materialnej rodziny -
Pożyczki mieszkaniowe na zakup lub modernizację mieszkania lub domu od 10 tys. do 55 tys. zł
_ Kredkowe _ dla dzieci w wieku szkolnym 1692 zł
Zwrot kosztów przejazdu urlopowego dla pracowników zatrudnionych pod ziemią 44,10 lub 70 zł
Wczasy profilaktyczno-lecznicze dla wszystkich pracowników -
Zapomogi dla pracowników w trudnej sytuacji materialnej w zależności od dochodów -
paczki dla dzieci z okazji Dnia Dziecka, Św. Mikołaja dla dzieci pracowników -
bony podarunkowe dla wszystkich pracowników -
działalność kulturalna i sportowa dla wszystkich pracowników -

101 proc. załogi należy do związków zawodowych

Wywalczenie tak rozbudowanego systemu przywilejów to efekt siły miedziowych związków. Na terenie zakładu działa 15 związków zawodowych oraz 48 organizacji zawodowych. W tej chwili 88 proc. pracowników KGHM należy do organizacji związkowych.

Do *15 *organizacji związkowych należy ponad *16 *tys. z niemal *18,5 *tys. pracowników KGHM.

Spółka w ubiegłym roku na same płace związkowców wydała 7,5 mln złotych.Tyle kosztowało 41,4 związkowych etatów. Obecnie - według danych z czerwca 2009 - na rzecz związków pracują osoby zatrudnione na 42,4 etatów.

W dwóch zakładach, należących do KGHM, odsetek pracowników należących do organizacji związkowych przekracza nawet 100 procent. Powód? Pracownik może należeć do kilku związków jednocześnie.

ODSETEK ZWIĄZKOWCÓW W ZAKŁADACH KGHM *(proc.) * dane na 30 czerwca 2009
ZG LUBIN 101,36
ZG RUDNA 100,02
ZG POLKOWICE - SIEROSZOWICE 93,22
ZAKŁADY WZBOGACANIA RUDY 86,56
HUTA MIEDZI LEGNICA 75,42
ZAKŁAD HYDROTECHNICZNY 72,7
JEDNOSTKA RATOWNICTWA GÓRNICZO-HUTNICZEGO 68,7
CENTRALNY OŚRODEK PRZETWARZANIA INFORMACJI 64
HUTA MIEDZI GŁOGÓW 62,35
BIURO ZARZĄDU 48,77
HUTA MIEDZI CEDYNIA 41,39

Łączny koszt utrzymania związków zawodowych w KGHM wyniósł w 2008 roku 8,2 mln złotych, z czego na utrzymanie biur związkowców przeznaczono 0,7 mln złotych. Resztę pochłonęły pensje.

Czytaj w Money.pl
*Megaprywatyzacja. Kto kupi KGHM? * Jeśli Skarb Państwa pozbędzie się swoich pakietów spółek z GPW zyska na tym 17,5 mld złotych. O realizację planów będzie jednak ciężko. Czytaj w Money.pl
Raport Money.pl
*Wielki prywatyzator Buzek. Grad go nie przebije * Najwięcej prywatyzował rząd Jerzego Buzka. W latach 1999-2000 pozyskano w ten sposób ponad 40 mld złotych. Czytaj w Money.pl
bDYAPwxu
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)