Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strajki przeciw cięciom. Będzie blackout?

0
Podziel się:

Pracownicy głównego greckiego przedsiębiorstwa energetycznego DEH
rozpoczęli 48-godzinny strajk.

Strajki przeciw cięciom. Będzie blackout?
(PAP/EPA)

Pracownicy głównego greckiego przedsiębiorstwa energetycznego DEH rozpoczęli 48-godzinny strajk w proteście przeciwko planom prywatyzacji. Do odbiorców zaapelowano o ograniczenie zużycie prądu. Nie wyklucza się wyłączeń.

Sprzedaż udziałów państwa w DEH jest jednym z elementów rządowego programu prywatyzacji, mającego do 2015 roku przynieść 50 miliardów euro.

To część niepopularnego programu oszczędnościowego, obejmującego także podwyżki podatków i cięcia wydatków budżetowych, który parlament musi uchwalić do końca miesiąca, jeśli pogrążona w kryzysie zadłużenia Grecja ma otrzymać kolejną transzę (12 miliardów euro) pakietu ratunkowego UE i MFW, opiewającego łącznie na 110 miliardów euro.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t127864.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecy;i;amerykanie;trzesa;gieldami;co;na;to;gpw,82,0,852818.html) Grecy i Amerykanie trzęsą giełdami. Co na to GPW?

DEH odłączył już od sieci dziewięć siłowni i ostrzegł, że w razie konieczności będzie wprowadzał godzinne przerwy w dostawach prądu w różnych regionach.

Do wielkich protestów przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu dochodzi w Grecji niemal codziennie.

Strajk energetyków zbiegł się z drugim dniem rozmów nowego ministra finansów Grecji Ewangelosa Wenizelosa z przedstawicielami eurogrupy w Luksemburgu. Na razie rozmowy te nie doprowadziły do porozumienia w sprawie kolejnej transzy pakietu ratunkowego, której Grecja będzie pilnie potrzebowała w lipcu, by móc spłacać długi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecy;nie;chca;oszczedzac;wychodza;na;ulice,29,0,853533.html) Grecy nie chcą oszczędzać. Wychodzą na ulicę Realizacja rządowego programu jest warunkiem udzielenia Grecji zagranicznej pomocy finansowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t95074.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lewandowski;nasze;potrzeby;konkuruja;z;greckimi,152,0,853144.html) Lewandowski: Nasze potrzeby konkurują z greckimi Kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy chcą kolejnego pakietu pomocy finansowej dla tego kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)