Notowania

polska w strefie euro
18.08.2012 21:06

Strefa euro jeszcze nie dla Polski? Prezydent chce być gotowy

Według Bronisława Komorowskiego Polska nie powinna godzić się ze statusem europejskiego państwa drugiej klasy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Warto mieć zdolność do wejścia do strefy euro, ale pozytywną decyzję w tej sprawie podjąć wtedy, gdy uznamy, że będzie to sprzyjało rozwojowi Polski - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent odniósł się w rozmowie z TVN24 do opinii, że Polska powinna zabiegać, jakkolwiek jest to trudne, o wejście do strefy euro, bo jeśli tego nie zrobi, będzie zmuszona do pogodzenia się ze statusem drugiej klasy w Europie, którego by nie chciała nigdy wybrać sama.

Komorowski ocenił, że trzeba tu zachować spokój. Bo - jak mówił - _ nie jest prawdziwa teza, że my jesteśmy na marginesie a wszystkie najsilniejsze kraje są w strefie euro _. W tym kontekście wymienił np. Wielką Brytanię.

Prezydent stwierdził, że to strefa euro _ jest dziś źródłem kłopotów dla Unii Europejskiej _, a _ my jesteśmy źródłem sukcesów gospodarczych i innych _. - _ Więc to nie jest tak, że my musimy dokonać raptem jakiegoś gwałtownego przeorientowania naszej polityki _ - zaznaczył Komorowski.

_ - Polska polityka w tej kwestii powinna być taka, że warto posiadać zdolność do wejścia do strefy euro, która prawdopodobnie, ale podkreślam słowo tylko prawdopodobnie, stanie się ośrodkiem przyspieszonej czy pogłębionej integracji europejskiej pod warunkiem, że się uzdrowi sama. Powinna Polska być przygotowana, ale to po stronie polskiej jest wybranie momentu, kiedy uznamy, że nam to w wymiarze ekonomicznym będzie służyło, a nie psuło nasze szyki _ - zaznaczył prezydent. Bo - jak dodał - _ wchodzić do niezdrowego organizmu jest zawsze ogromnym ryzykiem _.

Zdaniem Komorowskiego, Polska powinna nadal konsekwentnie wspierać _ wszystkie procesy naprawcze w ramach strefy euro, bo to leży także w naszym, polskim interesie zarówno w wymiarze doraźnym, jak i strategicznym _. Prezydent powiedział, że z optymizmem patrzy na przyszłość strefy euro. Polska - jak podkreślił - _ powinna posiadać gotowość wejścia do strefy euro jak najszybciej, ale decyzję pozytywną podjąć wtedy, gdy uznamy, że to będzie sprzyjało rozwojowi Polski _.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska nie będzie się liczyć w Europie? Wpływy w Brukseli mają ogromne znaczenie przy negocjacjach budżetu na lata 2014-2020.
Premier Włoch chce współpracy z Polską _ - Lepiej się nie izolować - _ stwierdził Mario Monti. Zapewnił też, że jego kraj nie potrzebuje pomocy.
Oto, czego Polakom zazdrości reszta świata Mamy dobry czas dla Polski, reszta świata nam zazdrości tempa wzrostu gospodarczego - powiedział prezydent.
Tagi: polska w strefie euro, bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz