Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Upały odbijają się na gospodarce. Jedni w depresji, inni się cieszą

88
Podziel się

Słońca w tym roku nie brakuje. To przyprawia o ból głowy rolników. Widmo suszy się oddaliło po ostatnich opadach, ale może wrócić. Zbiory już ucierpiały, ale jest wielu takich, którzy będą się wysokimi temperaturami cieszyć.

Wody z nieba w tym roku było dużo mniej
Wody z nieba w tym roku było dużo mniej (ARKADIUSZ ZIOLEK)
bEaeVDyZ

Słońca w tym roku nie brakuje. To przyprawia rolników o ból głowy. Widmo suszy oddaliło się po ostatnich opadach, ale może wrócić. Zbiory już ucierpiały, ale jest wielu takich, którzy będą się wysokimi temperaturami cieszyć.

Słonecznych chwil w tym roku mamy już w Polsce o jedną piątą więcej niż w ubiegłym, a deszczu o prawie jedną trzecią mniej - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jeszcze do 10 lipca Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa, który monitoruje suszę w Polsce wskazywał, że zagrożonych było aż 30 proc. upraw zbóż jarych, jedna czwarta upraw rzepaku oraz ponad jedna piąta roślin strączkowych, krzewów owocowych, zbóż ozimych i tytoniu. Miłośników piwa niepokoić mogło zagrożenie 3 proc. powierzchni upraw chmielu.

Tradycyjnie najbardziej deszczowy lipiec nieco uratował sytuację. Trochę od 10 do 20 lipca deszczu popadało, więc sytuacja się uspokoiła. Na najbliższe dni jednak prognozuje się powrót afrykańskich upałów.

bEaeVDzb

Rolnicy mają znowu pod górkę. W ub. roku przymrozki, teraz susza. Ale są branże, w których właściciele firm pieją z zachwytu.

Zobacz także: Zobacz też: Susza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość"

Profity dzięki suszy - co prawda nie tej polskiej, ale nowozelandzkiej - już zbierają producenci masła, które zdrożało aż o 26 proc. rok do roku. Za kostkę 200 g trzeba było płacić w czerwcu średnio 6,47 zł, czyli najwięcej w 2018 r (dane GUS). I to wszystko, mimo że ceny mleka nawet nie drgnęły. Popyt na masło jest duży, bo podaż na świecie spadła. Susza w Nowej Zelandii akurat w szczycie sezonu obniżyła tam produkcję mleka. Masła z Nowej Zelandii nie będzie, więc zrobiło się miejsce dla tego z innych krajów.

bEaeVDzh

Zyski w swoim kluczowym sezonie liczą też producenci napojów, z tymi alkoholowymi włącznie. Piwa od kwietnia do sierpnia sprzedaje się o 40 proc. więcej niż w dwóch najchłodniejszych kwartałach roku. Temperatura ma więc kolosalne znaczenie. Im wyższa, tym zyski browarów większe.

Czołowy producent wody w Polsce, firma Żywiec-Zdrój, która rocznie sprzedaje 900 mln litrów napojów, ogłosiła na początku czerwca, że będzie zwiększać moce produkcyjne o 5 do 10 proc. rocznie. Zakład w Wieprzu ma być wkrótce rozbudowany kosztem 33 mln zł. Prezes Maspeksu przewiduje w tym roku przychody o 5 proc. większe.

Niemcy chcą wypoczywać w Polsce

Cieszą się też oczywiście właściciele pensjonatów i hoteli w miejscowościach turystycznych. W maju tego roku przyjechało do Polski o 24,8 tysiąca (+4,1 proc.) więcej turystów zza granicy niż rok temu - łącznie 634 tys. osób. Najwięcej z Niemiec (183 tys., +17 tys.). Piękna pogoda i niskie ceny na pewno zwabią kolejnych.

Teoretycznie nie powinni narzekać też producenci energii elektrycznej. Im goręcej, tym większy jest popyt na energię do klimatyzatorów i wiatraków, które mają chłodzić rozgrzane ciała. Większa sprzedaż oznacza większe wykorzystanie mocy produkcyjnych i więcej pieniędzy dla elektrowni. W ubiegłych latach zużycie energii było wyższe w zimniejszych miesiącach roku, ale i w miesiącach letnich zaczęło przyrastać. W ub. roku o 2,6 proc. w porównaniu z rokiem 2016.

bEaeVDzi

Tu jest jednak jedno „ale”. Chodzi o wysychanie zbiorników wody, która jest potrzebna do układów chłodzenia generatorów. Gdy zbiorniki wysychają, wtedy dla bezpieczeństwa trzeba urządzenia wyłączać. To było już powodem odcinania prądu dla zakładów przemysłowych w ubiegłych latach.

Rolnicy w depresji

Zbiory zbóż mogą spaść w 2018 roku do 27,5 mln ton z 31,9 mln ton w 2017, z powodu suszy - prognozują analitycy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Ceny mąki jeszcze nie drgnęły, ale jeśli pesymistyczna prognoza się sprawdzi, to będzie drożeć. A wraz z nią chleb, choć tu większy składnik kosztu produkcji stanowią ceny energii elektrycznej. Koszt mąki to zaledwie około 10 proc. ceny chleba.

Według Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych mniej będzie rzepaku - zbiory będą na poziomie 2 mln ton wobec 2,7 mln ton w 2017 r. Ceny oleju i margaryn też mogą przez to wzrosnąć.

bEaeVDzj

- Kluczową jest sprawa racjonalnego gospodarowania wodą - mówił miesiąc temu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał wtedy, że rolnicy przyczyniają się do kłopotów, likwidując oczka wodne, a spółki wodne nie udźwigną odpowiedzialności za gospodarkę wodną. Retencją i zatrzymywaniem wody ma się zająć nowe państwowe przedsiębiorstwo Wody Polskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEaeVDzC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(88)
Waldek
3 lata temu
Rolnicy wiecznie narzekają
Zara
3 lata temu
To kara Boga
kf
3 lata temu
Zadziwiające zmiany klimatu??? No to dodam - czy egipskie piramidy wznoszono na zielonych pastwiskach? Jak pod powierzchnią mórz znalazły się podwodne ruiny? Czy rozrastające się morza pisały historię ludzkości? Czy Starożytni pamiętali czasy, gdy Krym był pod wodą? Polecam książkę "Wodny świat" Androsa Kupiszty. Niebanalna opowieść
bEaeVDzD
jaa
3 lata temu
co do zbóz to sie nie przejmujcie z Ukrainy idziesz szerokim torem !!!!! no cóż jest pretekst żeby wyciągnąc z naszych kieszeni kilka ZŁ
ja
3 lata temu
miniaturka dotyczy poziomu smogu a nie temperatury. Brawo pani dziennikarz za manipulację
...
Następna strona