Notowania

Świąteczne przelewy warto zlecić wcześniej. Banki także będą działać w trybie świątecznym

Nadchodzący okres świąteczno-sylwestrowy to dla wielu z nas czas wolny od pracy. Także banki w tym okresie pracują w innym trybie niż standardowy - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News (Adam Guz/REPORTER))
25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia system Elixir nie będzie działać

Odpowiadająca za rozliczenia bankowe KIR wskazuje, że w ostatnich dniach grudnia warto z wyprzedzeniem zaplanować terminowe płatności lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, funkcjonującym również w dni świąteczne.

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych dla transakcji przeprowadzanych w złotych. 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia system Elixir nie będzie działać, dlatego warto skorzystać z systemu Express Elixir.

Rozliczenie standardowych transakcji Elixir następuje w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. W dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system nie wykonuje żadnych transakcji.

Jak zatem będzie funkcjonował Elixir w końcówce roku? - W systemie Elixir w dniach 24 grudnia i 31 grudnia odbędą się 2 sesje rozliczeniowe. Przelewy zlecone w Wigilię i w Sylwestra po godzinie 13:30, zostaną zrealizowane dopiero w trakcie porannej sesji pierwszego dnia roboczego, czyli odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia - wyjaśnia Tomasz Jończyk, dyrektor w KIR. ­

- Natomiast system Euro Elixir, do realizacji transakcji w euro w tych dniach będzie funkcjonować wg standardowego harmonogramu, w ramach sześciu sesji rozliczeniowych - dodaje.

Niezależnie od funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir, możemy skorzystać z płatności natychmiastowych wykonywanych w systemie Express Elixir, który umożliwia przesyłanie pieniędzy pomiędzy kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach. System działa w trybie 24/7/365, także w weekendy i święta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bankowość, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz