Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Światowe Dni Młodzieży 2016. Można na nich nieźle zarobić

Koszt organizacji imprezy szacowany jest na 200 milionów złotych, a wydatki pielgrzymów w naszym kraju mogą przekroczyć nawet miliard.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal WARGIN/East News)

Obchody Światowych Dni Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Krakowie, to dobra okazja do promowania Polski - uważa wiceminister skarbu państwa Rafał Baniak. W czwartek w siedzibie MSP nad ich organizacją debatowała specjalna grupa robocza. Tymczasem koszt organizacji imprezy szacujemy na 200 mln zł, a wydatki pielgrzymów mogą przekroczyć miliard.

Jak podało Ministerstwo Skarbu Państwa w komunikacie, spotkanie grupy roboczej ds. obsługi medialnej, promocji oraz ułatwień wizowych na Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) Kraków 2016, odbyło się w MŚP.

Zrealizowane dotychczas zadania, to zwolnienie zarejestrowanych uczestników tego wydarzenia z opłat wizowych, zidentyfikowanie potrzeb kadrowych i proceduralnych w polskich placówkach dyplomatycznych w związku z wydarzeniem, określenie sposobów i dróg promowania polskiej żywności oraz określenie dróg promocji samego wydarzenia w kraju i na świecie - czytamy w komunikacie. Dodano też, że kolejne spotkanie zespołu odbędzie się w czerwcu.

- Światowe Dni Młodzieży i wizyta papieża Franciszka w Polsce są bardzo dobrą okazją dla promowania Polski na świecie - uważa wiceminister skarbu państwa i przewodniczący grupy roboczej, Rafał Baniak. Dodał, że o randze wydarzenia świadczy zaangażowanie w to przedsięwzięcie kancelarii premiera, ministerstw skarbu państwa, spraw zagranicznych, kultury oraz partnerów takich jak: Konferencja Episkopatu Polski, Archidiecezja Krakowska, Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Z kolei biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej odpowiedzialny za przygotowanie ŚDM Kraków 2016, Damian Muskus, zwrócił uwagę na wielkość wydarzenia, które powoduje wyzwania logistyczne: Spodziewamy się, że na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa przybędzie około 2,5 mln pielgrzymów, w tym kilkaset tysięcy obcokrajowców. Przy organizacji tak istotnego wydarzenia kluczowa jest dobra współpraca wszystkich zaangażowanych i wsparcie rządu.

Muskus dodał również, że stronę kościelną cieszy fakt, że przy jednym stole udało się zgromadzić przedstawicieli najważniejszych dla sprawy instytucji publicznych. Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży odbędą się pod koniec lipca w Krakowie i Wieliczce. W ich relacjonowaniu wezmą udział m.in. Polska Agencja Prasowa, Katolicka Agencja Informacyjna, Telewizja Polska i Polskie Radio.

##Rio nie przebijemy, ale może być jak w Rzymie

Do brazylijskiej metropolii zjechało na Światowe Dni Młodzieży w 2013 roku około trzech milionów pielgrzymów. Wydatki na przygotowanie imprezy, brazylijski rząd oszacował (w przeliczeniu) na blisko 500 mln zł. W 2011 roku do Madrytu zjechało 1,5 mln gości, a impreza kosztowała równowartość około 215 mln zł. Trzy lata wcześniej Sydney z tej okazji odwiedziło 400 tys. gości, a na ich przyjęcie wydano 250 mln zł.

Główna część wydatków związana jest z bezpieczeństwem, przygotowaniem logistycznym miejsc, w których odbywają się spotkania i msze oraz z zakwaterowaniem pielgrzymów. W Brazylii, tylko w Rio de Janeiro zmobilizowano ponad 30 tysięcy policjantów i żołnierzy. Do tego trzeba doliczyć tysiące funkcjonariuszy innych służb, na przykład strażaków. Sama główna ceremonia z udziałem Franciszka na plaży Copacabana kosztowała równowartość 2,72 mln zł.

Podczas ostatniej pielgrzymki Benedykta XVI do Polski w 2006 roku, która trwała trzy dni, tylko na zabezpieczenie jej od strony służb mundurowych - policji, wojska i straży pożarnej - z budżetu państwa wydano blisko 25 mln zł. Zmobilizowano ponad 35 tysięcy funkcjonariuszy. Drugie tyle na przygotowanie i obsługę wizyty wyłożyła strona kościelna i poszczególne samorządy. Władze Krakowa szacowały, że jeżeli chodzi o koszty, to nie powinny być wyższe od tych w Madrycie.

Źródło: Money.pl na podstawie danych przedstawionych przez organizatorów,

  • Kraków 2016 - prognoza

Z badań, przeprowadzonych na zlecenie Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego wynika iż krajowy turysta, odwiedzający Kraków i województwo Małopolskie zostawiał w nim przed rokiem średnio 700 zł, a przyjeżdżający z zagranicy wydaje około 2100 zł.

Szacując, że spośród spodziewanych w Krakowie gości, co najmniej 500 tys. przyjedzie z zagranicy, możemy się spodziewać, że łącznie wydadzą u nas nawet około 1 mld zł. Przy czym połowę z tej sumy wydadzą rodacy, a połowę obcokrajowcy.

Źródło: Money.pl na podstawie danych gospodarzy Światowych Dni Młodzieży, *szacunki

Czytaj więcej w Money.pl
Rachunek od państwa dla Polaków. Sprawdź, na co idą nasze podatki By sfinansować wszystkie wydatki państwa, każdy Polak wyłożył blisko 19,5 tysiąca złotych.
Kraków specjalnego traktowania? Więcej pieniędzy dla Krakowa i małopolskich uzdrowisk zapewni utworzenie Obszarów Strategicznej Interwencji.
To polskie miasto żyje z turystyki W sektorze turystycznym w Krakowie pracuje według szacunków ok. 38 tys. osób.
Tagi: światowe dni młodzieży w krakowie, światowe dni młodzieży, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz