Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. Biden zadzwonił do Janukowycza

0
Podziel się:

Dotychczas zarzucano Amerykanom, że w niewystarczający sposób i nie na dość wysokim szczeblu angażują się w sytuację.

Sytuacja na Ukrainie. Biden zadzwonił do Janukowycza
(UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)

Wiceprezydent USA wezwał prezydenta Ukrainy do natychmiastowego rozładowania sytuacji w kraju w celu uniknięcia przemocy i rozpoczęcia dialogu z liderami opozycji - poinformował Biały Dom.

- _ Wiceprezydent Biden wyraził głębokie zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie i rosnącym potencjałem (wybuchu) przemocy _ - napisano w komunikacie.

Według Białego Domu w rozmowie z Janukowyczem wiceprezydent USA podkreślił konieczność natychmiastowego rozładowania rosnącego napięcia, wyrażając przekonanie, że _ przemoc nie ma miejsca w społeczeństwie demokratycznym i jest niezgodna z naszymi strategicznymi relacjami _.

Biden wezwał Janukowycza do _ rozpoczęcia dialogu z liderami opozycji _ w celu osiągnięcia porozumienia co do przyszłości Ukrainy. Zapewnił też o silnym poparciu Stanów Zjednoczonych dla europejskich aspiracji tego kraju i z zadowoleniem przyjął zobowiązanie prezydenta Ukrainy do trzymania się tego kursu.

W rozmowie z Janukowyczem Biden zapewnił też o zgodności stanowisk Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w kwestii Ukrainy, wyrażając zadowolenie z wizyty, jaką wspólnie złożą w Kijowie w najbliższym czasie szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i asystent sekretarza stanu USA ds. Europy Victoria Nuland.

Część komentatorów prasowych oraz ekspertów zwracała uwagę, że USA w niewystarczający sposób i nie na dość wysokim szczeblu angażują się w sytuację na Ukrainie i ogólnie w regionie Europy Wschodniej. _ _

_ - Jeśli USA myślą, że mogą stać z boku, a piłka jest po stronie UE, to Unia Europejska przegra następny etap promocji integracji europejskiej _ - mówił kilka dni temu wiceprzewodniczący Rady Atlantyckiej (Atlantic Council) Damon Wilson, były doradca prezydenta George'a W. Busha ds. Europy Wschodniej i Środkowej. Apelował, by USA _ podniosły poziom zaangażowania _ do poziomu wiceprezydenta, sekretarza stanu, a nawet samego prezydenta USA.

Od 21 listopada na Ukrainie trwają demonstracje zwolenników europejskiej integracji, którzy sprzeciwiają się zawieszeniu przez władze tego kraju przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią. Protesty nasiliły się, gdy w ubiegłą sobotę siły bezpieczeństwa użyły siły wobec demonstrantów w Kijowie.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)