Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Szara strefa się kurczy. Ale to ciągle ponad 13 proc. polskiego PKB

Szara strefa się kurczy. Ale to ciągle ponad 13 proc. polskiego PKB

Szara strefa w Polsce. Działalność nielegalna odpowiada za zaledwie 0,3 proc. naszego PKB Fot. Damian Rucinski/REPORTER
Szara strefa w Polsce. Działalność nielegalna odpowiada za zaledwie 0,3 proc. naszego PKB
245 mld zł - tyle wytworzyła szara strefa w Polsce w 2016 roku, wynika z danych GUS. Choć ukryta przed fiskusem część gospodarki wytwarza ponad 13 proc. PKB, to z roku na rok strefa się kruczy. - To przez koniunkturę, ale i przez działania państwa - tłumaczą eksperci.
Zdaniem GUS, cała działalność nielegalna, jak i ta poza kontrolą fiskusa, wygenerowała w 2016 r. 13,2 proc. polskiego PKB, a to o 0,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Zdaniem GUS, coraz mniej przychodów generuje działalność nielegalna - sutenerstwo, przemyt papierosów czy handel narkotykami.

Tylko jedna trzecia Polaków wytwarza połowę bogactwa Polski. Zobacz wideo:

W 2016 r. cała taka nielegalna działalność była odpowiedzialna za raptem 0,3 proc. PKB. Jeszcze kilka lat temu ta wartość zbliżała się do 1 proc. PKB. Większość szarej strefy, to zdaniem GUS po prostu unikanie fiskusa - ukrywanie części legalnej produkcji czy zatrudnianie pracowników na czarno. To wszystko odpowiada za niemal 13 proc. polskiego PKB. I tak jest z tym jednak coraz lepiej - w 2016 r. na czarno pracowało niespełna 800 tys. osób, podczas gdy kilka lat wcześniej ta liczba przekraczała milion.
Eksperci nie są zaskoczeni. - Można przyjąć, że również w ubiegłym roku mieliśmy spadek spadek ukrytej gospodarki przed fiskusem. Wynika to z dobrej infrastruktury oraz kurczącego się bezrobocia - komentuje w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Urszula Kryńska z PKO BP. Eksperci dodają, że szara strefa w Polsce częściowo też się kurczy przez większą aktywność organów państwa.

Czytaj też: Mały biznes może zdecydować o losie wielkich firm. Wszystko przez jeden przepis

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl


fiskus, pkb, szara strefa, gus
Czytaj także
Polecane galerie
Michal Kupiec
2018-08-22 04:52
a teraz pomyslcie... jak by tak wprowadzic oplate za 1 litr wody cudownej sprzedawanej w sklepie po 5000 zl a kazdemu Głąbowi w polsce szczegolnie Balcerowiczowi dac talon na 1 litr wody cudownej... nie belcerowiczowi dwa talony dac... to PKB Polski urósł by niebotycznie hahahaha Ekonomisci Dbile frajerzy!
Marian6666
2018-08-22 03:24
Nawet jak szara strefa , to musi to gdzieś wydać z 23% vat i innymi podatkami . Obniżcie podatki to nikt nir będzie kombinował bo nie będzie się opłacało
Adrianomm
2018-08-22 02:42
W Warszawie kilkadziesiąt firm - naprawa samochodów w terenie , dojazd do klienta . Dzwonisz , pytasz i za same oględziny , wykrycie , stwierdzenie niby usterki 150 zł . Pan który mnie obsługiwał mówił że ma 10-15 zleceń dziennie . Jak coś nie może na miejscu usunąć to do swojego warsztatu podsyła , ale 150 kasuje bez paragonu , ani faktury . Reszta w warsztacie też bez papiera
Pokaż wszystkie komentarze (129)