Notowania

szara strefa
22.08.2014 17:25

Szara strefa wliczana do PKB. Włosi podzieleni

Według szacunków, przyczyni się to do podniesienia dochodu narodowego od jednego do dwóch punktów procentowych, czyli o ok. 30 miliardów euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(The Intrepid Traveler/CC/Flickr)

Perspektywa wliczania do PKB nielegalnych dochodów, m.in. z prostytucji, handlu narkotykami i przemytu, poróżniła włoskie organizacje konsumentów. Uwzględnienia w budżecie tzw. szarej strefy domaga się Unia Europejska.

Według szacunków, przyczyni się to do podniesienia dochodu narodowego od jednego do dwóch punktów procentowych, czyli o ok. 30 miliardów euro.

Według dwóch organizacji konsumentów Adusbef i Federconsumatori, inicjatywa Brukseli to skandal. Jest ona w złym guście, ponieważ podnosi działalność organizacji przestępczych z mafią na czele do rangi producentów majątku narodowego. Główny zarzut jest więc natury etycznej, ale i z punktu widzenia suchych liczb pomysł pozostawia wiele do życzenia. Ustalenie dokładnej wysokości dochodów szarej strefy jest niemożliwe, o czym świadczą trudności państwa w jej zwalczeniu.

Innego zdania o inicjatywie, która wchodzi w życie we wrześniu, jest organizacja Codacons. Uważa ona, że nareszcie włoski PKB odpowiadać będzie rzeczywistości. - _ Kto zaś brzydzi się pieniędzmi świata przestępczego jest zacofanym bigotem _ - stwierdza Codacons.

Tagi: szara strefa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz