Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt w Ufie. Putin buduje przeciwwagę dla Zachodu

0
Podziel się:

Prezydent Rosji ma propozycję dla Indii i Pakistanu.

Szczyt w Ufie. Putin buduje przeciwwagę dla Zachodu
(World Economic Forum/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))
bEJTqKRh

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że Indie i Pakistan dołączą do Szanghajskiej Organizacji Współpracy. To organizacja regionalna, która grupuje - oprócz Rosji - także Chiny, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan.

Prezydent Putin otworzył w Ufie doroczny szczyt SzOW. Zapowiedział zwiększenie liczby członków organizacji o Indie i Pakistan. Powiedział, że Białoruś otrzyma status obserwatora dołączając do Afganistanu, Iranu i Mongolii, a Azerbejdżan, Armenia, Kambodża i Napal zostaną powitane jako "partnerzy do dialogu".

Agencja Associated Press pisze, że Rosja widzi w SzOW, która jest rozszerzana po raz pierwszy od roku 2001, przeciwwagę dla sojuszy Zachodu. Przywódcy państw SzOW wyrazili nadzieję, że wkrótce status członkowski otrzyma w niej także Iran, lecz Teheran najpierw musi osiągnąć porozumienie dotyczące ograniczenia jego programu nuklearnego - piszą rosyjskie agencje.

bEJTqKRj

Prezydent Rosji oświadczył, że region stoi w obliczu największych zagrożeń płynących z Afganistanu, podkreślił też coraz większą aktywność dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie.

Putin powiedział, że liderzy na szczycie w Ufie ustalili, że umocnią antyterrorystyczną współpracę i współdziałanie w zwalczaniu przemytu narkotyków z Afganistanu.

Prezydent Rosji mówił też o planach pogłębienia więzów gospodarczych podkreślając, że wspólnie można w sposób bardziej efektywny oprzeć się następstwom kryzysu w światowej gospodarce i finansach, że razem działając można łatwiej przezwyciężyć różne restrykcje i przeszkody.

Moskwa za pomocą szczytu w Ufie, stolicy Baszkirii, regionu na południowym wschodzie europejskiej części Rosji chce pokazać, że nie została przez zachodnie sankcje zmarginalizowana i że wcale nie znajduje się w gospodarczej izolacji. Moskwa, choć wyłączona z grupy G7, wciąż podkreśla swoją rolę wśród przywódców "Niezachodu" - krajów co najmniej połowy ludności świata.

bEJTqKRp

Natomiast Szanghajska Organizacja Współpracy skupia: Rosję, Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Obie inicjatywy mają pomóc w przebudowie międzynarodowego, jednobiegunowego systemu finansowego zdominowanego w całości przez kraje Zachodu i Japonię.

bEJTqKRK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)