Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef UOKiK prześwietli podatki firm. Dostanie więcej uprawnień

4
Podziel się:

Coraz szersze uprawnienia prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Marek Niechciał odchodzi od miękkich form nacisku na firmy, kary finansowe będą surowsze. Szef urzędu będzie miał dostęp do informacji wrażliwych.

Prezes UOKiK dostanie więcej uprawnień
Prezes UOKiK dostanie więcej uprawnień (money.pl)

Opublikowany niedawno projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zakłada wprowadzenie wielu rozwiązań rozszerzających kompetencje prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Jak informuje "Puls Biznesu", najdalej idącym nowym uprawnieniem będzie dostęp do wrażliwych informacji stanowiących obecnie tajemnicę skarbową. Mowa m.in. o wglądzie w rozliczenia podatkowe z fiskusem, deklaracje podatkowe, stan zaległości, akta postępowań skarbowych.

Szersze uprawnienia prezesowi UOKiK są potrzebne do łatwiejszego nakładania kar finansowych.

"Prezes UOKiK otrzymałby dostęp do akt spraw skarbowych. Informacje objęte tajemnicą skarbową są niezbędne w toku prowadzonych postępowań, w szczególności w związku z uprawnieniem do nakładania kar pieniężnych, które stanowią dochód budżetu państwa" – głosi uzasadnienie projektu.

Szef UOKiK może nakładać na firmy kary finansowe do 10 proc. osiąganych przez nie rocznych obrotów. Jak informuje "PB", nakładanie kar pieniężnych nie jest takie łatwe i czasami stwarza prezesowi urzędu problemy.

"Zdarzają się sytuacje, gdy przedsiębiorca nie odbiera korespondencji, nie udziela odpowiedzi na żądania prezesa UOKiK o przekazanie wysokości obrotu lub też zachodzi konieczność weryfikacji złożonych informacji np. w urzędzie skarbowym" – argumentują projektodawcy.

- To zadziwiająca i naciągana argumentacja. Zdecydowana większość firm ma obowiązki sprawozdawcze, a więc musi sporządzać sprawozdania finansowe i raporty, w których przedstawia także wysokość osiąganych obrotów. Nie słyszałem, aby kiedykolwiek prezes UOKiK informował, że ma problemy z ustaleniem rocznego obrotu firmy, na którą zamierza nałożyć karę finansową – mówi w rozmowie z "Pulsem Biznesu" Łukasz Kozłowski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich.

- Podejrzewam, że chęć uzyskania swobodnego dostępu do danych objętych tajemnicą skarbową wynika z zapobiegliwości, że kiedyś takie uprawnienie może się przydać, albo wynika ze zwykłej wygody urzędu. Taka motywacja jest niedopuszczalna. Pojawia się też pytanie, co z bezpieczeństwem danych podatkowych, które stanowią tajemnicę skarbową firm – dodaje Kozłowski.

Zobacz też: Rolnicy są oszukiwani. Na pieniądze czekają nawet 200 dni

Według UOKiK dostęp do akt skarbowych pomoże też w ustaleniu, czy firma rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą. Takie informacje uzyskuje jednak już obecnie w innych organach, także skarbowych.

Jak informuje "PB", kolejnym argumentem za rozszerzeniem uprawnień prezesa UOKiK ma być przydatność w ściąganiu nałożonych kar. Nowe uprawnienia ułatwią np. zbadanie, czy ukarani członkowie zarządów lub wspólnicy spółek osiągają przychody wystarczające do spłacenia kary.

Natomiast dostęp do danych objętych tajemnicą bankową ma być ograniczony do postępowań prowadzonych na podstawie ustawy zwalczającej wykorzystywanie przewagi kontraktowej na rynku.

Projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Gość
4 lata temu
Od razu niech PiS wprowadzi ustawę, że prowadzenie działaności gospodarczej jest nielegalne. Majątki firm zarekwiruje i sprzeda. Starczy im na kilka lat rozdwnictwa.
was
4 lata temu
Firmy telekomunikacyjne non stop oszukują klientów, zapłacą marne parę mln i dalej to samo! Czyli kary za małe, albo metoda słaba? skoro kasa ich nie boli to co?
zaza
4 lata temu
komuna wraca wielkimi krokami
Hans
4 lata temu
Znowu się jakieś wybory zbliźają ze oniecanki!!!