Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szejnfled: W 2010 r. PKB urośnie o od 0.5 do 1,3 proc.

0
Podziel się:

Rząd nie pracuje nad zmianą prognozy PKB na 2009 rok

Szejnfled: W 2010 r. PKB urośnie o od 0.5 do 1,3 proc.
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

- _ Rząd nie pracuje nad zmianą prognozy PKB na 2009 rok _ - tak wynika z wypowiedzi wiceministra gospodarkiAdama Szejnfelda.

Według niego, dziś rząd przyjmie natomiast założenia budżetu na 2010 r. ze wzrostem PKB o 0,5-1,3 proc. procent.

_ - Na razie nie potwierdzam zmiany prognozy PKB na ten rok. Zobaczymy, jak faktycznie zakończymy drugi kwartał. Pierwszy nie był zły. Marcowe wyniki produkcji przemysłowej zaskoczyły wszystkich. Z opublikowanych dwa tygodnie temu badań wynika, że ponad 60 _ proc._ przedsiębiorców planuje inwestycje. Musimy zachować spokój _ - powiedział Szejnfeld w Polsat News.

Wiceminister podkreślił także, nie jest zwolennikiem teorii, iż wzrost obciążenia podatkowego równa się wzrostowi wpływów budżetowych. Jego zdaniem, należy traktować tego rodzaju rozwiązania jako ostateczność.

WIĘCEJ INFORMACJI O PROGNOZACH PKB DLA POLSKI
*PKB w przyszłym roku wzrośnie o 5 procent? * Wzrost PKB w 2010 roku powinien się zbliżać do poziomu 4,5-5 procent - uważa Maciej Krzak, szef Zespołu Makroekonomicznego z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE.
*Polska gospodarka wśród najsilniejszych w UE * Według Eurostatu w IV kw. 2008 roku PKB w Polsce wzrosło o 3,1 procent.
*Wzrost PKB najniższy od 2001 roku? * Według GUS, w IV kwartale 2008 roku wzrost gospodarczy wyniósł 2,9 procent w skali roku
*Nie ma szans na wzrost PKB powyżej 2 procent * Ministerstwo Gospodarki podtrzymało szacunek, według którego Polska gospodarka wzrośnie w tym roku o nie więcej niż 2 procent.

_ - Chcemy poczekać do zakończenia I półrocza i jego oceny tak, żebyśmy mieli naprawdę wiarygodny fundament do tworzenia konkretnych rozwiązań. Jeszcze w styczniu prognozowano dla Polski wzrost 2-proc., teraz prawie 2-proc. spadek - więc widzimy, że w jednej instytucji różnice prognoz są horrendalne. Rząd nie powinien co miesiąc majstrować przy budżecie _ - zaznaczył Szejnfeld.

Wiceminister gospodarki dodał, że jego resort pracuje już nad wskaźnikami do budżetu na 2010 rok i uważa, że dziś rząd przyjmie te wskaźniki.

_ - Wczoraj obradował nad tym Komitet Rady Ministrów. Przyjmujemy pasmo, a nie jak do tej pory konkretny wskaźnik. Przyjmujemy, że wzrost PKB na 2010 r. między 0,5 _ proc._ a 1,3 _ proc._ in plus. Podobnie, jeśli chodzi o inflację - między 1,5 _ proc._ a 1,9 _ proc. - wyliczył Szejnfeld.

| PROGNOZY BRUKSELI ROZMIJAJĄ SIĘ Z RZĄDOWYMI |
| --- |
| W poniedziałek Komisja Europejska opublikowała najnowsze prognozy dla Unii Europejskiejwedług których polska gospodarka skurczy się w tym roku o 1,4 proc., by w 2010 r. lekko wzrosnąć - o 0,8 proc.. Z tymi szacunkami nie zgodził się minister finansów Jacek Rostowski, który podtrzymał rządowe prognozy wzrostu PKB w 2009 r. na ponad 1,0 proc.. Natomiast w ustawie budżetowej na 2009 r. nadal jest zapisany wzrost PKB o 3,7 proc., choć oficjalna wersja resortu finansów to 1,7 proc. i pod taki wzrost zostały w grudniu 2008 r. poczynione 18-mld cięcia w wydatkach budżetowych. |

gospodarka
wiadomości
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)