Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szwajcaria idzie w ślady Niemiec. Rezygnują z atomu

0
Podziel się:

Szwajcarska Rada Kantonów, izba wyższa parlamentu, zaaprobowała projekt przewidujący zaprzestanie budowy nowych elektrowni atomowych, co oznacza stopniowe odchodzenie kraju od energetyki atomowej.

Szwajcaria idzie w ślady Niemiec. Rezygnują z atomu
(Christopher Peterson/CC/Flickr)
bFfUQiet

Szwajcarska Rada Kantonów, izba wyższa parlamentu, zaaprobowała projekt przewidujący zaprzestanie budowy nowych elektrowni atomowych, co oznacza stopniowe odchodzenie kraju od energetyki atomowej.

Propozycję rezygnacji z atomu do 2034 roku przyjęła już 8 czerwca izba niższa, Rada Narodowa. Jeden z najważniejszych zapisów wówczas przegłosowanych mówił o niewydawaniu nowych zezwoleń na budowę elektrowni.

Propozycja ma poparcie szwajcarskiego rządu. Po głosowaniu w izbie wyższej tekst z naniesionymi poprawkami ma jeszcze wrócić do Rady Narodowej. Poza zapisami o wspieraniu odnawialnych źródeł energii i energetycznej wydajności, tekst przyjęty przez Radę Kantonów mówi o kontynuowaniu badań nad energetyką atomową.

bFfUQiev

Szwajcaria dysponuje pięcioma reaktorami - wszystkie znajdują się we wschodniej części kraju. Według rekomendacji przedstawionych przez rząd pod koniec maja, najstarszy z nich, Beznau I, zostanie wyłączony w roku 2019, a najnowszy w roku 2034.

Apele o rezygnację z energii atomowej nasiliły się w Szwajcarii po 11 marca, kiedy trzęsienie ziemi i fala tsunami poważnie uszkodziły japońską elektrownię atomową Fukushima I. Sondaże pokazują, że większość Szwajcarów popiera wyłączenie reaktorów.

O rezygnacji Niemiec z atomu czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t97971.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;nie;ma;odwrotu;od;rezygnacji;z;atomu,131,0,841603.html) Merkel: nie ma odwrotu od rezygnacji z atomu Zdaniem niemieckiej kanclerz nowa koncepcja energetyczna jest wyzwaniem, ale i szansą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t75446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przez;rezygnacje;z;atomu;niemcy;maja;slabsza;gospodarke,134,0,901510.html) Gospodarka Niemiec jest słabsza. To wina... Zamiast eksportować, Niemcy musieli importować energię elektryczną. To zaważyło.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t154355.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/z_rynku/artykul/beda;zwalniac;bo;merkel;zamyka;elektrownie,245,0,889333.html) Niemiecka histeria. 11 tysięcy ludzi na bruk Doniesienia o planowanych zwolnieniach w koncernie energetycznym E.ON potwierdziły się. Akcjonariusze mogą się spodziewać kolejnych zły informacji.
bFfUQieW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)