Notowania

rolnicy
30.05.2007 06:29

Szwecja: Zlikwidować dopłaty dla rolników

Rząd Szwecji wezwał Komisję Europejską do likwidacji dotacji rolnych, które pochłaniają 40 proc. unijnego budżetu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Michał Trembecki)

Szwecja wezwała we wtorek Komisję Europejską do likwidacji dotacji rolnych, gdy w przyszłości reformowana będzie unijna polityka rolna.

"Dotacje eksportowe i kwoty produkcyjne "na dłuższą metę" powinny zostać wyeliminowane, aby europejska produkcja rolna była w większym stopniu poddana prawom rynku" - uznał rząd szwedzki w piśmie do Komisji Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE:UE: Będzie rewolucja na rynku mleka
Sztokholm opowiada się natomiast za zachowaniem przez Unię promowania zróżnicowania biologicznego i rozwoju obszarów wiejskich.

Dotacje rolne pochłaniają ponad 40 proc. budżetu UE. Subsydia dla rolników nie zmienią się przynajmniej do 2009 roku, kiedy państwa członkowskie mają dokonać przeglądu długoterminowego budżetu UE.

Rządy państw UE zgodziły się w grudniu 2005 roku na nową formułę unijnego budżetu na lata 2007-2013, ograniczającą wydatki Unii do 1 proc. produktu krajowego brutto.

Przywódcy UE uzgodnili również dokonanie w latach 2008-09 średnioterminowego przeglądu budżetu, ale Francja - główny beneficjent dotacji rolnych - stoi na stanowisku, że jakiekolwiek zmiany w pomocy dla rolnictwa nie są możliwe przed rokiem 2014.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: rolnicy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz