Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szwecja: Zlikwidować dopłaty dla rolników

0
Podziel się

Rząd Szwecji wezwał Komisję Europejską do likwidacji dotacji rolnych, które pochłaniają 40 proc. unijnego budżetu.

Szwecja: Zlikwidować dopłaty dla rolników
(PAP/ Michał Trembecki)
bDBlmpSJ

Szwecja wezwała we wtorek Komisję Europejską do likwidacji dotacji rolnych, gdy w przyszłości reformowana będzie unijna polityka rolna.

"Dotacje eksportowe i kwoty produkcyjne "na dłuższą metę" powinny zostać wyeliminowane, aby europejska produkcja rolna była w większym stopniu poddana prawom rynku" - uznał rząd szwedzki w piśmie do Komisji Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE:UE: Będzie rewolucja na rynku mleka
Sztokholm opowiada się natomiast za zachowaniem przez Unię promowania zróżnicowania biologicznego i rozwoju obszarów wiejskich.

bDBlmpSL

Dotacje rolne pochłaniają ponad 40 proc. budżetu UE. Subsydia dla rolników nie zmienią się przynajmniej do 2009 roku, kiedy państwa członkowskie mają dokonać przeglądu długoterminowego budżetu UE.

Rządy państw UE zgodziły się w grudniu 2005 roku na nową formułę unijnego budżetu na lata 2007-2013, ograniczającą wydatki Unii do 1 proc. produktu krajowego brutto.

Przywódcy UE uzgodnili również dokonanie w latach 2008-09 średnioterminowego przeglądu budżetu, ale Francja - główny beneficjent dotacji rolnych - stoi na stanowisku, że jakiekolwiek zmiany w pomocy dla rolnictwa nie są możliwe przed rokiem 2014.

ZOBACZ TAKŻE:

bDBlmpSR
bDBlmpTm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)