Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

UE: Będzie rewolucja na rynku mleka

0
Podziel się:

Interwencje Unii na rynku mleka mają skończyć się w 2015 roku. Kwoty mleczne mają być stopniowo podnoszone, aż do ich całkowitego zniesienia.

Pytana o przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), komisarz UE ds. rolnych Mariann Fischer Boel nie ukrywała, że będzie bardzo trudno w kolejnym wieloletnim budżecie UE utrzymać dopłaty bezpośrednie na obecnym poziomie.

"Jestem prawie pewna, że polscy rolnicy będą bardzo zadowoleni, jeśli kwoty zostaną zniesione i będą mogli produkować tyle, ile chce rynek. Jeśli są w stanie sprzedawać więcej, dlaczego nie mieliby tego robić?" - powiedziała Fischer Boel. "Najważniejszą rzeczą jest uczynić europejskie rolnictwo konkurencyjnym" - podkreśliła.

Obecnie obowiązujący system ochrony rynku mleka został ustanowiony na początku lat 80. Jego głównym celem było pohamowanie wzrostu produkcji mleka, by powiązać wsparcie cenowe w sektorze z ograniczoną ilością mleka, która może być finansowana w ramach budżetu rolnego UE. Przewidziano, że system ma obowiązywać do roku 2015. Ale już w przyszłym roku Komisja Europejska przeprowadzi tzw. przegląd Wspólnej Polityki Rolnej, który ma dotyczyć także reformy kwot mlecznych. Zmiany, po akceptacji państw członkowskich, mogłyby zacząć obowiązywać już od 2009 roku - zapowiada Fischer Boel.

_ By uniknąć szoku, jakie wywoła zniesienie kwot, komisarz proponuje, by od 2009 do 2013 roku stopniowo podnosić narodowe kwoty. _

"Pomysł kwot był użyteczny, jeśli chce się utrzymać wysokie ceny. Ale od kiedy znosimy bezpośrednie dopłaty związane z produkcją w różnych sektorach rolnych, uważam, że dla Polski i dla innych krajów będzie lepiej, jeśli kwoty mleczne znikną" - powiedziała Fischer Boel.

Przypomniała, że Polska, podobnie jak Włochy, jest niezadowolona z przyznanej jej kwoty mlecznej, uważając ją za zbyt małą. W przypadku przekroczenia kwoty krajowej, na producentów nakłada się karę w postaci dodatkowego podatku.

Zniesienie kwot może zaniepokoić jednak małych producentów, którzy bez wsparcia mogą nie wytrzymać rynkowej konkurencji. "Trzeba wziąć pod uwagę, że nikt nie zniesie kwot przed 2015 rokiem, bo jest takie porozumienie. Ale w 2015 jestem pewna, że także polscy rolnicy przyznają: pozbądźmy się kwot, bo inaczej jesteśmy skrępowani" - powiedziała komisarz.

W 2008/9 roku odbędzie się też rewizja unijnych wydatków, która ma objąć finansowanie WPR. Zdecydowali o niej przywódcy państw UE, pod presją W. Brytanii, Holandii i krajów skandynawskich, przyjmując budżet na lata 2007-13. Najbardziej zagrożone są dopłaty bezpośrednie dla rolników.

"Wszyscy wiedzą, że jest presja na politykę rolną" - powiedziała Fischer Boel. Zapewnia jednak, że sama "nie zasugeruje żadnych cięć w wydatkach na WPR przed upływem obecnej perspektywy finansowej", zgodnie z obowiązującym porozumieniem o zamrożeniu wydatków rolnych właśnie do 2013 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)