Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szydło: nie ma przyszłości węgla bez nowoczesnych technologii

0
Podziel się:

Nie ma przyszłości polskiego węgla bez nowoczesnych, czystych technologii - podkreśliła w poniedziałek kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Jej zdaniem państwo musi przeznaczyć odpowiednie środki na badania i wspierać inwestycje.

Szydło: nie ma przyszłości węgla bez nowoczesnych technologii
(PAP/Andrzej Grygiel)

Posłanka zjadła rano śniadanie ze śląską rodziną w Rudzie Śląskiej oraz odwiedziła Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach - placówkę naukową realizującą badania i projekty z tej dziedziny gospodarki.

- Dla mnie nie ulega wątpliwości, że nie ma przyszłości polskiej gospodarki bez polskiego węgla. Nie ma też przyszłości polskiego węgla bez nowoczesnych, czystych technologii - oświadczyła Szydło podczas briefingu.

Jak podkreśliła, prowadzone są projekty nad wykorzystaniem czystego, przyjaznego środowisku węgla. - To wszystko przed nami. Żeby to mogło być realizowane, żeby było wsparcie dla takich projektów, żeby rzeczywiście była dobra szansa na rozwój Śląska, Małopolski Zachodniej, tych regionów, które bazują na węglu, żeby ten węgiel wspierał całą polską gospodarkę, żeby Śląsk był bardzo mocno bijącym sercem polskiego przemysłu, państwo musi stworzyć odpowiednie warunki - zaznaczyła wiceprezes PiS.

Według niej państwo musi przeznaczyć odpowiednie środki na badania, wdrażanie tych badań, musi wspierać nowoczesne technologie i inwestycje. - Musimy podjąć bardzo poważną debatę na temat przyszłości polskiej gospodarki w oparciu o rozwój polskiego przemysłu, odbudowy polskiego przemysłu, który ma być podstawą polskiej konkurencyjności - powiedziała Szydło.

W poniedziałek po południu wiceprezes PiS ma się spotkać z górnikami w Brzeszczach, gdzie była w przeszłości burmistrzem. Przyszłość kopalni noszącej tę samą nazwę co miasto stoi obecnie pod znakiem zapytania. Na poniedziałek górnicy zaplanowali tam demonstrację.

Kopalnia to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - wydzielony i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń - zgodnie ze styczniowym porozumieniem pomiędzy rządem a związkami zawodowymi. Zakład ma kupić Tauron, ale proces negocjacji jest bardzo trudny, w jego trakcie rada nadzorcza odwołała prezesa i dwóch wiceprezesów. Nowy zarząd Tauronu chce wznowić negocjacje.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)