Notowania

kraj
09.09.2017 11:23

Premier obiecuje kolejne pieniądze. Dostaną je armia i nauczyciele

Sprawdza się Mateusza Morawieckiego - zaznaczyła premier Beata Szydło.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Luczniewski/REPORTER/East News)
Premier przyszłoroczny budżet określiła jako "stabilny i bezpieczny".

- Planujemy zwiększyć środki na obronność, bezpieczeństwo; przewidziane są także podwyżki dla nauczycieli - powiedziała premier Beata Szydło. Przyszłoroczny budżet określiła jako "stabilny i bezpieczny".

Premier pytana o zwiększenie przez agencję ratingową Moody's prognozy wzrostu PKB Polski odpowiedziała, że źródło wyników gospodarczych rządu tkwi w "dobrym planie, konsekwencji i w ogromnym zaangażowaniu polskich przedsiębiorców".

Jak podkreśliła, podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy rozmawiała z polskimi przedsiębiorcami zarówno o perspektywach gospodarczych, jak i oczekiwaniach polskich firm.

- Oczywiście sprawdza się Plan Odpowiedzialnego Rozwoju Mateusza Morawieckiego, nasze prognozy, diagnozy były słuszne. Myślę, że to jest ogromna rola również programu 500+. To, że okazało się, że ten program napędza gospodarkę, potwierdzają właśnie m.in. te wyniki - powiedziała Szydło.

- To jest ogromna zasługa wszystkich ministrów w rządzie, którzy zajmują się resortami gospodarczymi. Jeszcze raz chcę podkreślić rolę wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który potrafił stworzyć program, który w tej chwili zaczyna być już nie tylko kołem zamachowym polskiej gospodarki, ale przez jego konsekwentną realizację daje nam też dobrą perspektywę na przyszłość - dodała.

Mieszkania, dzieci i emeryci

Premier pytana, czy w projekcie budżetu na 2018 rok zostaną zabezpieczone środki na takie programy jak 500+ i Mieszkanie+ odpowiedziała, że pieniądze na te programy oraz na leki dla seniorów zostaną zabezpieczone.

Mieszkanie+. Gdzie, kiedy i dla kogo?

- Co najważniejsze przez cały przyszły rok będzie już obowiązywała ustawa przywracająca poprzedni wiek emerytalny - na to także jesteśmy przygotowani. W tej chwili czekamy na wnioski i dane, ile osób będzie zamierzało przejść na wcześniejsze emerytury - zaznaczyła Szydło.

- Przyszłoroczny budżet jest stabilny i bezpieczny. Niezwykle ważnym wyzwaniem dla mojego rządu było uszczelnienie systemu podatkowego. I to już następuje biorąc pod uwagę realny wzrost wpływów z tytułu podatku VAT, CIT i PIT - dodała.

Kolejne wydatki

Szefowa rządu podkreśliła, że w tej chwili trwają prace w Ministerstwie Finansów nad kolejnymi propozycjami dot. właśnie systemu podatkowego.

- Wszystkie nasze dotychczasowe działania w tym obszarze mają wpływ na dobrą sytuację budżetu. Dzięki temu spokojnie możemy planować kolejne wydatki. Planujemy zwiększyć środki na obronność, bezpieczeństwo. Przewidziane są także podwyżki dla nauczycieli - zapewniła premier.

Dopytywana o pomysł powołania komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT odpowiedziała, że należałoby zastanowić się, gdzie do tej pory wypływały pieniądze z podatków.

- Ja kilkakrotnie z trybuny sejmowej takie pytanie zadawałam - gdzie były te pieniądze? Pracę nad lepszą ściągalnością podatków rozpoczęliśmy wraz z ministrem Pawłem Szałamachą i ministrem Marianem Banasiem, zaraz po stworzeniu rządu. Przygotowali oni pierwsze nowe przepisy. Zanim jednak te przepisy weszły w życie, zmieniliśmy podejście służb państwowych do kwestii ściągalności podatków i to szybko zaczęło przynosić wymierne efekty - powiedziała.

- W tej chwili po wejściu w życie ustaw widać wyraźnie, że to jest kierunek słuszny. Nasuwa się pytanie: gdzie trafiały te pieniądze? I dlaczego było przyzwolenie na ten proceder? Być może komisja śledcza powinna powstać, ale to jest oczywiście decyzja parlamentu - zaznaczyła szefowa rządu.

Mateusz Roszak, Artur Dmochowski

Tagi: kraj, gospodarka, rząd, pap, Beata Szydło, premier, wiadomości, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-09-2017

jacekkA od kiedy będzie 8 tys. wolne od podatku? Przecież to obiecali!

10-09-2017

TELE-słucho-Oglądaczo-SŁUCHACZWzmacniamy "aparat przemocy' finansowo czyli ukrócamy wolność Obywatelom -nieprawdaż Pani Premier ?

10-09-2017

Polak.Pisowskie żule, przestańcie rozdawać to co nagrabiliście i nie jest waszą prywatną własnością. Aby rozdawać to trzeba najpierw zarobić a nie grabić i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (84)