Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Szygulski: Jest tyle reform do zrobienia, dlaczego wybrano OFE?

0
Podziel się:

Nic nie zapewni nam lepszych emerytur, jak wzrost PKB.

Szygulski: Jest tyle reform do zrobienia, dlaczego wybrano OFE?

Jak się okazuje, nie takie subkonta w ZUS złe, jak je malowano. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. W najbliższym roku przyniosą nam one wyższa stopę zwrotu niż OFE. Wydawać by się mogło, że rząd nie tyle miał rację zabierając część składki z OFE, co tak naprawdę powinien je w ogóle zlikwidować.

Głupotą byłaby jednak ocena reformy emerytalnej, póki jeszcze nie zaczęła na dobre funkcjonować. Czas pokaże, jak będą rosły zapisy pieniężne na subkontach w ZUS. Zapisy, bo o realnym pieniądzu mówić w ich przypadku nie można. To tak naprawdę tylko cyfry, które kiedyś będą zobowiązywać rząd do konkretnych wypłat na rzecz emerytów. Nie mam jednak złudzeń, że jeśli w budżecie państwa zabraknie na ten cel środków, kolejne władze przegłosują odpowiednie ustawy, zmieniające wysokość waloryzacji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t134640.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/money;pl;sprawdzil;jak;dziala;zus;po;zmianach;wszystko;pozera;inflacja,72,0,828232.html) Money.pl sprawdził jak działa ZUS. Wszystko pożera inflacja
W tym momencie dochodzimy do sedna problemu, jeśli idzie o wysokość naszych przyszłych emerytur. Czy system opierać będzie się o OFE czy o ZUS, to i tak w niezamożnym kraju, trudno będzie o wypłaty wysokich uposażeń. Tylko w sprawnym, bogatym państwie o zdrowych finansach publicznych, emeryci mogą liczyć na godne warunki życia. Tak, jak wygląda to w Niemczech, które dysponują niemal czterokrotnie wyższym PKB na głowę mieszkańca od Polski.

Życzmy więc sobie, żebyśmy jak najszybciej gonili niemieckie PKB. Niestety nijak w tym nie pomoże zmiana wysokości składek wpłacanych do OFE czy tworzenie subkont w ZUS. Tu trzeba zdecydowanych reform, które stymulowałyby wzrost gospodarczy. Zmian, o których rząd Donalda Tuska dotychczas w ogóle nie wspominał. Z braku wyobraźni lub braku odwagi. Szkoda, bo miałyby one znacznie większy pozytywny wpływ nie tylko na nasze emerytury, ale i naszą przyszłość w ogóle.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t89169.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/mniej;do;ofe;wiecej;do;zus;zmiany;skladek;weszly;w;zycie,51,0,821299.html) Mniej do OFE, więcej do ZUS. Zmiany składek weszły w życie Od dziś do Otwartych Funduszy Emerytalnych trafiać będzie jedynie 2,3 proc. naszych pensji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/premier;dostal;83;tys;listow;w;sprawie;ofe,190,0,776894.html) Premier dostał 83 tys. listów w sprawie OFE Przeciwnicy rządowych zmian chcą, żeby premier zmienił zdanie w sprawie reformy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t117141.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/bank;swiatowy;o;ofe;rzad;zrobil;na;odwrot,88,0,773976.html) Bank Światowy o OFE. Rząd zrobił na odwrót Eksperci globalnej instytucji rekomendowali gabinetowi Tuska podniesienie składek do II filara.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)