Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Polska wzorem dla innych krajów? Jan Szyszko chwali się wynikami

11
Podziel się:

W grudniu 2015 r. wprowadzono zapis do globalnego porozumienia dot. klimatu, który umożliwia wykorzystywanie lasów do zmniejszania koncentracji CO2 w atmosferze.

Polska wzorem dla innych krajów? Jan Szyszko chwali się wynikami
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

- Polska, oprócz posiadania bogatych złóż surowców energetycznych, jest jednocześnie liderem w redukcji emisji CO2. Nasze dotychczasowe osiągnięcia w tym zakresie mogą być wzorem dla innych krajów - podkreśla minister środowiska Jan Szyszko.
- Skuteczna ochrona klimatu może odbywać się w sposób zrównoważony, bez naruszania interesów gospodarczych kraju i z uwzględnieniem jego uwarunkowań i możliwości - stwierdza minister Szyszko.

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Środowiska, to dzięki staraniom Szyszki w grudniu 2015 r. zmienił się kierunek polskiego podejścia dot. pakietu energetyczno-klimatycznego.

Porozumienie paryskie

- Porozumienie paryskie nie mówi o dekarbonizacji, ale o tzw. neutralności klimatycznej. Jest to powrót do polityki klimatycznej, która ma chronić klimat, a jednocześnie pozwala na zachowanie specyfiki gospodarek narodowych, co jest szczególnie istotne dla Polski. Porozumienie paryskie gwarantuje nam, że dalej będziemy mogli korzystać z posiadanych zasobów surowcowych - podkreślił szef resortu.

W Paryżu w grudniu 2015 r. wprowadzono zapis do globalnego porozumienia dot. klimatu, który umożliwia wykorzystywanie lasów do zmniejszania koncentracji CO2 w atmosferze.

- Emisję będziemy redukować m.in. poprzez stosowanie najnowszych technologii przy budowie nowych bloków energetycznych. Z drugiej strony wykorzystamy proces pochłaniania CO2 przez lasy. Dzięki temu możemy nie tylko zmniejszać koncentrację CO2 w atmosferze, ale także wykorzystać go do regeneracji gleb i lasów, a przez to wpływać na poprawę jakości wody, powietrza i ochronę bioróżnorodności - przekonuje minister środowiska.

- Pochłanianie CO2 przez lasy jest jedną z najtańszych i najbardziej efektywnych metod zmniejszania koncentracji CO2 w atmosferze - dodaje.

Dyrektywa EU ETS

Ministerstwo Środowiska stoi na stanowisku, że dyrektywę EU ETS powinno się przyjmować jednogłośnie, ponieważ to od niej zależy bezpieczeństwo energetyczne krajów członkowskich.

28 lutego podczas posiedzenia Rady UE ds. środowiska przyjęte zostało stanowisko ws. reformy unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU - ETS). Polska była w grupie dziewięciu i jedenastu krajów, które sprzeciwiały się podjętej decyzji. W opinii Szyszko ta decyzja odchodzi od założeń porozumienia klimatycznego z Paryża.

- Mimo że mniejszość blokująca wyłoniła się wtedy dwukrotnie, nie uznano jej za skuteczną. Polska czuje się oszukana niedotrzymaniem zobowiązań podjętych w dniu 30 września 2016 r. na posiedzeniu Rady ds. Środowiska oraz wynikających z konkluzji Rady Europejskiej z dnia 15 grudnia 2016 r., mówiących o tym, że każdy kraj ma prawo do kształtowania swojego miksu energetycznego - zaznacza minister środowiska.

- System EU ETS powinien uwzględniać w dużym stopniu specyfikę poszczególnych państw członkowskich, w tym również ich wewnętrzne okoliczności ekonomiczne i zasoby naturalne - dodał Szyszko.

kraj
ekologia
polityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
gosc
6 lat temu
Lasy które sam wycina mają redukować co2, chyba mu coś się pod kopułką pomieaszło.
Julian z Biał...
7 lat temu
Polityce zawdzięczamy, że taki uśliniony i spolegliwy koleś Rydza, z fuzją na ramieniu,trzema medalikami i pięcioma różańcami na szyi dewastuje ,w majestacie spolaryzowanego prawa, nasze lasy a efekty jego barbarzyństwa są już nie do odtworzenia. I oni mają jeszcze czelność ignorować wszelkie uprzednio już podpisane przez polskie rządy konwencje i postanowienia unijne !!! Wstyd za granicą przyznawać się ,że jest się z POLSKI rządzonej przez pis.
xczvzxcv
7 lat temu
Wspaniała nowina. Technologia, której nikt nie jest w stanie użytecznie zastosować. Może tylko w Korei płn. Brawo Szyszko!
Janosik
7 lat temu
Wprost idealna twarz do reklamy kazdego napoju alkocholowego
gazownik
7 lat temu
Panie Szyszko przyjedź Pan do mnie na wieś (przedmieście) jak sąsiadka napali śmieciami (dostawa kartonów z bazaru codziennie") to mi się w domu wszystkie czujki dymu włączają, a Pan będzie wciskał kit o dekarbonizacji. Przymusić ludzi do ogrzewania domów gazem. Kontrolować spalarnie śmieci i karać sromotnie. Niepopularne, ale nie populistyczne. Wystarczy ukarać jednego spalacza we wsi od razu wrócą pszczoły i ptaki.