Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

T-Mobile chce mieć dostęp do światłowodu Orange. Negocjacje rozpoczęte

11
Podziel się:

Orange Polska i T-Mobile Polska podpisały list intencyjny. Będą negocjować warunki dostępu T-Mobile do sieci światłowodowej w zakresie szerokopasmowego internetu. Negocjacje mają zakończyć się do 30 czerwca przyszłego roku.

Rozmowy T-Mobile z Orange mają potrwać nie dłużej niż pół roku. Orange chce w końcu zarabiać na dużej inwestycji
Rozmowy T-Mobile z Orange mają potrwać nie dłużej niż pół roku. Orange chce w końcu zarabiać na dużej inwestycji (Insider Monkey/Flickr/CC BY-ND 2.0)

Orange Polska i T-Mobile Polska podpisały list intencyjny. Będą negocjować warunki dostępu T-Mobile do sieci światłowodowej w zakresie szerokopasmowego internetu. Negocjacje mają zakończyć się do 30 czerwca przyszłego roku.

Minęło dwa lata odkąd Orange wprowadziło usługę dostępu do superszybkiego internetu z prędkością pobierania nawet 600 Mb/s. Uzyskano takie parametry dzięki doprowadzeniu światłowodów bezpośrednio do mieszkań. Na koniec września korzystało z tej oferty 176 tys. osób.

Nie jest to z pewnością poziom, który zadowala Orange, bo w zasięgu jest 2,2 mln gospodarstw domowych. Udało się przekonać zaledwie 8 proc. z nich.

W samym tylko trzecim kwartale na rozbudowę sieci Orange wydało 177 mln zł, a klientów udało się zdobyć 31 tys. Każdy z nich płaci nie więcej niż 69,99 zł miesięcznie, co oznacza łączny przychód 6,5 mln zł kwartalnie.

Zobacz także: Zobacz również: Marcin Chruściel, dyrektor Orange Finanse o "uberyzacji bankowości"

W sytuacji gdy wydatki inwestycyjne nie idą w parze z odpowiednim tempem przyrostu przychodów naturalne, że spółka rozgląda się za sposobami zarobienia na swoim światłowodzie u innych operatorów.

"W ramach potencjalnej współpracy, Orange Polska może zaoferować hurtowy dostęp szerokopasmowy do infrastruktury światłowodowej dla klientów T-Mobile zamieszkałych w budynkach wielorodzinnych (bez prawa dalszej odsprzedaży hurtowej) na obszarach nieregulowanych" - napisano w środowym komunikacie Orange.

W informacji zaznaczono, że "podjęcie współpracy hurtowej przyczyni się do poprawy monetyzacji inwestycji Orange Polska w sieć światłowodową, maksymalizacji wykorzystania infrastruktury Orange Polska oraz przyspieszenia konwergencji usług telekomunikacyjnych na rynku polskim".

Jeśli dojdzie do podpisania umowy, T-Mobile ma płacić na rzecz Orange Polska opłatę wstępną za dostęp do budynków wielorodzinnych zamieszkałych przez klientów indywidualnych, opłatę miesięczną za dostęp szerokopasmowy za każdego aktywnego klienta oraz opłatę instalacyjną za przyłączenie każdego łącza szerokopasmowego.

"Strony postanowiły zakończyć negocjacje do dnia 30 czerwca 2018 roku. Wyniki tych negocjacji zostaną przedstawione w osobnym raporcie bieżącym" - wskazano.

Takie informacje przychylnie zostały przyjęte przez giełdę. Akcje Orange Polska wzrosły o 1,9 proc. po pierwszych dwóch godzinach sesji w środę.

Notowania akcji Orange w ostatnim tygodniu

telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Użytkownik
6 lat temu
Jeżeli wybiorę światłowód to mam go tylko w domu. Jeżeli wybiorę T-Mobile na kartę to zabieram go gdzie chcę płacę niecałe 60 zł i do tego bez limitu danych. Prędkość około 20 MB. I tu jest problem ze światłowodem. Dla indywidualnego odbiorcy nie jest optymalna opcja.
Jrkin
6 lat temu
Taniocha 69.90zł już pędze biore wole mobilny i mam na kartę zero rachunków faktur umów dzięki nieskorzystam.
klient_innej_...
6 lat temu
W Polsce 600Mbps to jest tylko w nocy i w niektórych miejscach - wartość maksymalna; w ciągu dnia to jest znacznie wolniej. A Neo już dawno ma zaledwie 80Mbps i już tak pewnie zostanie, bo gdy wcześniej można było zwiększyć, ale nie - najpierw klientów trzeba pozbawić pieniędzy. Na tzw. Zachodzie standardem jest kilka Gbps, więc znacznie lepiej i szybciej niż w Orange. Dziękuję, postoje.
observer
6 lat temu
Szermuje się pojęciem światłowodu, którego twórców przez zlikwidowanie OTO Lublin wpędzono w bezrobocie i biedę - Zakład zlikwidowano, maszyny i urządzenia wywiezione zostały do Turcji a pracownicy zostali wyrzuceni na bruk. Niestety Państwo Polskie nie dba o interesy rodzimych twórców nowych rozwiązań -umierają w biedzie i zapomnieniu.
Marek
6 lat temu
Orange opowiada bzdury niech najpierw montuje infrastrukturę i szuka klientów.Mieszkam w Policach w budynku wielorodzinnym i nikt się jakoś nie pytał czy jestem zainteresowany.