Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tarcza antyrakietowa przyczyną sporów w Kongresie

0
Podziel się:

Amerykańscy Republikanie proponują budowę bazy tarczy antyrakietowej na wschodnim wybrzeżu USA.

Tarcza antyrakietowa przyczyną sporów w Kongresie
(kevindooley/CC/Flickr.com)

Amerykańscy Republikanie proponują budowę bazy tarczy antyrakietowej na wschodnim wybrzeżu USA - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Demokraci zamierzają storpedować pomysł twierdząc, że jest to zagrywka czysto polityczna.

Amerykanie mają na swoim terytorium dwie bazy tarczy antyrakietowej - jedną na Alasce a drugą w Kalifornii. Zostały one zbudowane za prezydentury George'a Busha. W obu bazach znajduje się 15 pocisków przechwytujących rakiety dalekiego zasięgu. Kolejnych kilkanaście tego typu pocisków miało zostać umieszczonych w Polsce.

Gdy jednak Barack Obama został prezydentem USA zmienił koncepcję tarczy. System oparty na kosztownych i przez wielu ekspertów uważanych za nieskuteczne pociskach przechwytujących zastąpił systemem opartym na istniejących już i sprawdzonych rakietach SM-3.

Republikanie chcą jednak powrotu do programu w wersji Busha. Podczas prac nad budżetem Pentagonu w Izbie Reprezentantów zaproponowali oni przeznaczenie 100 milionów dolarów na rozpoczęcie budowy bazy tarczy na wschodnim wybrzeżu USA. Łączny koszt jej budowy szacują oni na co najmniej 2 miliardy dolarów. Baza miałaby powstać do roku 2015.

Demokraci odrzucają pomysł twierdząc, że jedynym celem Republikanów jest postawienie w trudnej sytuacji obecnego Baracka Obamy. Jeśli odrzuci on projekt budowy tarczy Republikanie będą mogli argumentować, że nie dba on wystarczająco o zabezpieczenie kraju przed atakiem ze strony
Iranu. Podczas prac w komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów Demokraci będą próbowali wykreślić środki na budowę bazy z budżetu obronnego USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Zobacz, jakich gwarancji żąda Putin od USA Wydany przez prezydenta Władimira Putina dekret w sprawie rosyjskiej polityki zagranicznej postuluje dążenie do strategicznych stosunków z USA. Ponadto domaga się uzyskania od nich trwałych gwarancji, że tarcza antyrakietowa nie będzie skierowana przeciwko Rosji.
Tajny układ USA-Rosja? Obama prosił o czas Stany Zjednoczone nie planują żadnych tajnych porozumień z Rosją w kwestii tarczy antyrakietowej w Europie.
Ma dosyć sporów, odchodzi na zawsze Senator Olympia Snowe, nie będzie się ubiegać o reelekcję w tegorocznych wyborach. Jej decyzja utrudni Republikanom odzyskanie większości w Senacie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)