Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tatrzański Park Narodowy chce wykupić prywatne grunty

0
Podziel się:

Tatrzański Park Narodowy ma dwa miliony złotych na wykup cennych przyrodniczo terenów. - Zaproponujemy ceny rynkowe - zapewnia dyrektor.

Tatrzański Park Narodowy chce wykupić prywatne grunty
(ToSter/CC BY 3.0/wikimedia commons)

Tatrzański Park Narodowy otrzymał dwa mln zł dofinansowania z funduszy unijnych na wykup cennych przyrodniczo, niezabudowanych i nieprzeznaczonych do zabudowy prywatnych gruntów położonych na terenie parku lub przylegających do jego granic.

_ - Wykup cennych przyrodniczo gruntów służy ochronie szczególnych walorów przyrodniczych, za które uważamy lasy, młaki, polany i inne, w tym trudno dostępne tereny, które z punktu widzenia gospodarczego wykorzystania i zainwestowania nie dają jakichś istotnych możliwości _ - powiedział dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

Jak przypomniał, program wykupów cennych przyrodniczo gruntów będących w granicach parku lub w jego sąsiedztwie jest realizowany przez wszystkie parki narodowe w Polsce.

_ - Zdaję sobie sprawę z tego, że postrzeganie procesu wykupu gruntów może być różne zwłaszcza na Podhalu z uwagi na zaszłości historyczne, jednak od tych trudnych czasów minęło już wiele lat i mam nadzieję, że osoby, które chcą sprzedać swoje grunty, same zgłoszą się do nas _ - powiedział dyrektor parku.

Nawiązał do sytuacji, kiedy w czasach komunistycznych tworzono park narodowy w Tatrach. Wówczas Skarb Państwa pozyskiwał tatrzańskie grunty drogą wywłaszczeń, w trybie dekretów nacjonalizacyjnych PKWN lub przymusowych wykupów za symboliczną cenę. Uzasadnieniem ówczesnych wywłaszczeń i nacjonalizacji było dobro wyższe i cele publiczne, jakim miały służyć kolej linowa na Kasprowy Wierch powstała w 1936 r. i Tatrzański Park Narodowy utworzony w 1955 r.

Rozległe tereny leśne w Reglu Dolnym na wschód od Doliny Bystrej zostały w 1944 r. w drodze dekretu PKWN odebrane rodzinie Uznańskich. Piętro tatrzańskich hal dawniej należało do górali z Zakopanego i okolicznych wsi. Górali wywłaszczano lub wykupywano ich grunty w Tatrach kilkakrotnie - najpierw przed II wojną światową m.in. pod budowę kolei linowych i później po wojnie na rzecz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Cała procedura wywłaszczania lub wykupywania gruntów w Tatrach zakończyła się w 1977 roku.

Dyrektor TPN zaznaczył, że obecnie jest mowa o kupowaniu gruntów za rynkową cenę, a nie o wywłaszczaniu. W granicach TPN jest jeszcze kilkaset hektarów prywatnych gruntów, które władze parku chcą sukcesywnie wykupywać. Są to np. Polany Lichajówka czy Błociska w Małem Cichem, oraz inne enklawy głównie we wschodniej części parku.

Pieniądze na wykup gruntów pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Właściciele nieruchomości zainteresowani sprzedażą swoich działek mogą składać oferty w dyrekcji TPN.

Tatrzański Park Narodowy obejmuje cały obszar polskiej części Tatr i zajmuje powierzchnię 21 tys. 197 hektarów. Żyje w nim ponad 10 tys. gatunków roślin i zwierząt. Symbolem parku jest kozica. Około 70 procent powierzchni parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a pozostałe 30 procent to murawy wysokogórskie, skały i wody. Od południa TPN graniczy z bliźniaczym słowackim parkiem narodowym obejmującym większą część Tatr.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)