Notowania

Przejdź na
tauron
30.11.2011 16:20

Tauron przejmie konkurencję. Będzie dyktował ceny prądu?

Chodzi o przejęcie Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego. Wartość transakcji to 4,6 mld złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Grygiel)

Tauron Polska Energia otrzymał zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego - spółką należącą do Vattenfall AB. Zdaniem urzędu nie doprowadzi to do ograniczenia konkurencji. Wartość transakcji to 4,6 mld złotych.


Grupa kapitałowa Tauron jest przedsiębiorstwem energetycznym. Zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją oraz sprzedażą energii elektrycznej. Głównym akcjonariuszem Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego jest spółka Vattenfall. Poprzez swoje spółki zależne GZE zajmuje się m.in. dystrybucją (na terenie Górnego Śląska) oraz sprzedażą energii elektrycznej. W wyniku przejęcia Grupa Tauron będzie dysponować największym udziałem w rynku sprzedaży detalicznej energii elektrycznej w Polsce.

Całkowita wartość transakcji wynosi 4,6 mld zł, co odzwierciedla wartość firmy w wysokości 3,5 mld zł oraz środki pieniężne netto w wysokości 1,1 mld zł.

_ - Spółka spotykać się jednak będzie z istotną konkurencją ze strony innych uczestników tego rynku. W szczególności PGE, zarówno z uwagi na wysoki udział w rynku sprzedaży detalicznej, jak i silną pozycję na rynku wytwarzania energii elektrycznej, a zatem dostęp do własnych źródeł zaopatrzenia w energię elektryczną, w ocenie organu antymonopolowego, będzie stanowiła istotną przeciwwagę dla uczestników koncentracji _ - podał Urząd.

UOKiK poinformował też, że _ skupienie w ramach jednego podmiotu wytwarzania, dystrybucji oraz sprzedaży energii mogłoby prowadzić do ograniczenia konkurencji, gdyby wiązało się z utrudnieniem lub eliminowaniem działalności konkurentów _. Prezes UOKiK uznała jednak, że przejęcie GZE przez Tauron nie doprowadzi do takiej sytuacji, ponieważ przejmująca spółka już w tej chwili nie ma możliwości wytworzenia z własnych źródeł odpowiedniej ilości energii zaspokajającej potrzeby jej odbiorców. Dlatego będzie musiała kupować ją na rynku hurtowym, a tym samym nie zamknie się na zewnętrznych sprzedawców.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym transakcję przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

_ - Zgoda UOKiK otwiera nam drogę do finalizacji zakupu GZE. Dzięki tej transakcji Grupa Tauron stanie się kluczowym dystrybutorem energii na terenie Polski południowej. Wzrośnie także liczba naszych klientów oraz wolumen dystrybuowanej i sprzedawanej energii elektrycznej - _mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia SA.

Grupa Tauron jest producentem i dystrybutorem energii elektrycznej w Polsce. Sieci dystrybucyjne spółek, które należą do Grupy, obejmują 17 proc. powierzchni kraju. Usługi dystrybucyjne świadczone są na obszarze prawie 53 tys. km kw., za pośrednictwem 187 tys. km linii energetycznych. Ponadto holding kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Do Grupy należą dwie kopalnie węgla kamiennego, siedem elektrowni, cztery elektrociepłownie, 35 elektrowni wodnych. Grupa sprzedaje energię do ponad 4 mln klientów.

Vattenfall produkuje, dystrybuuje i sprzedaje ciepło oraz energię elektryczną. Firma rozpoczęła działalność w Polsce w 1992 roku. W 1999 r. Vattenfall został inwestorem strategicznym Elektrociepłowni Warszawskich. Umowę prywatyzacyjną dotyczącą zakupu 55 procent akcji podpisano 27 stycznia 2000 roku i była to jedna z pierwszych prywatyzacji w polskim sektorze energetycznym.

W 2001 r. Vattenfall nabył pakiet 33 procent akcji Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego, rozpoczynając pierwszą w Polsce prywatyzację spółki dystrybucyjnej energii elektrycznej. Spółka zależna Vattenfall Distribution Poland odpowiada za działanie i rozwój sieci dystrybucji energii elektrycznej na Górnym Śląsku. Dostarcza 11 proc. energii elektrycznej sprzedawanej w Polsce. Jest właścicielem linii energetycznych o łącznej długości 26 tys. 757 km, rozmieszczonych na obszarze 4 tys. 221 km kw.

O zmianach w energetyce czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t46820.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jak;branza;energetyczna;dba;o;wizerunek;zobacz,251,0,939003.html) Tyle jest wart wizerunek firm energetycznych Informacje prasowe rekordzisty warte były szacunkowo tyle samo, co reklamy za 300 milionów złotych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t139544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/abm;solid;wybuduje;11;biogazowni;dla;tauron;ekoenergii,48,0,846384.html) ABM Solid wybuduje 11 biogazowni dla Tauron Ekoenergii Oferta ABM Solid została wybrana w konkursie ofert ogłoszonym przez Tauron Ekoenergię 28 grudnia 2010 roku.
Tagi: tauron, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz