Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Te banki gotowe są ratować Grecję

0
Podziel się:

Banki belgijskie Dexia, KBC i Ageas wzięłyby udział w refinansowaniu greckiego długu.

Te banki gotowe są ratować Grecję
(historic.brussels/CC/Flickr)

Banki belgijskie Dexia, KBC i Ageas _ wzięłyby udział _ w refinansowaniu greckiego długu - pisze dziennik _ Le Soir _. O pomocy dla Grecjii udziale w niej sektora prywatnego będą rozmawiać liderzy UE na rozpoczynającym się dziś w Brukseli szczycie.

_ - Od kilku godzin w stolicach strefy euro trwają dyskretne negocjacje pomiędzy przedstawicielami sektora prywatnego (bankami i ubezpieczycielami) oraz władzami publicznymi _ - pisze dziennik. Celem tych negocjacji jest _ osiągnięcie porozumienia, najprawdopodobniej pod koniec tygodnia, o restrukturyzacji długu greckiego _ - wyjaśnia gazeta, przypominając, że udział sektora prywatnego w planie pomocy dotkniętej kryzysem finansowym Grecji wciąż nie jest przesądzony.

W artykule _ Le Soir _ potwierdza, że negocjacje z sektorem prywatnym toczą się również w Belgii. Powołując się na własne źródła oraz flamandzki dziennik ekonomiczny _ De Tijd _, gazeta pisze, że _ negocjacje są prowadzone przez narodowy bank Belgii i dotyczą instytucji, które posiadają w obligacjach greckich więcej niż 50 mln euro _.

_ - Dexia, Ageas i KBC są zagrożone, posiadając greckie papiery wartościowe o wartości odpowiednio 4,3 mld, 1,8 mld i 0,6 mld _ - pisze _ Le Soir _. Zdaniem dziennika wszystkie trzy _ wzięłyby udział _ w rozwiązaniu problemu długu greckiego.

Dziennik pisze, że obecne rozwiązanie polegałoby na _ przedłużeniu o 5 lat terminu płatności obligacji państwa greckiego, które kończą się między 2012 i 2014 rokiem _ - pisze dziennik. _ - To rozwiązanie może być ogłoszone pod koniec tygodnia, z okazji szczytu europejskiego, który odbywa się w ten czwartek i piątek lub, najprawdopodobniej, w weekend _ - dodaje.

Dziennik przypomina jednak, że aby otrzymać pomoc finansową, grecki parlament musi przyjąć proponowany przez rząd nowy program oszczędnościowy na lata 2012-2015. Projekt przewiduje cięcia wysokości 78 mld euro - zaznaczaa gazeta. Głosowanie w parlamencie greckim odbędzie się najpóźniej 30 czerwca. Na 3 lipca zwołano z kolei nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów strefy euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t142980.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ministrowie;europy;stawiaja;grecji;warunek;wtedy;druga;transza,62,0,853822.html) Ministrowie Europy stawiają Grecji warunek. Wtedy druga transza W Luksemburgu trwa dwudniowe spotkanie szefów resortów finansów strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wlochy;i;belgia;tez;zagrozone;kryzysem,139,0,853387.html) Włochy i Belgia też zagrożone kryzysem? -_ Plajta może uderzyć w Portugalię i Irlandię, a potem także w wysoko zadłużone Belgię i Włochy, jeszcze przed Hiszpanią _- ostrzega premier Luksemburga.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t92200.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dramatyczny;apel;premiera;grecji,190,0,853694.html) Dramatyczny apel premiera Grecji Jeorjos Papandreu zaapelował w parlamencie o "porozumienie narodowe" pomiędzy partiami politycznymi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)