Notowania

rolnictwo w polsce
21.08.2012 14:55

Te zmiany dotkną rolników i sadowników

Przyjęta przez rząd nowelizacja, ograniczy pomoc dla nowo powstających grup producentów owoców i warzyw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlexRaths/iStockphoto)

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rynkach owoców i warzyw. Nowe regulacje wdrażają zmienione przepisy unijne ograniczające pomoc dla nowo powstających grup producentów owoców i warzyw - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Nowe przepisy wprowadzają też zmiany w funkcjonowaniu grup już istniejących. Grupę producencką może utworzyć co najmniej 5 rolników produkujących np. owoce czy warzywa. Łączna wartość produkcji wytworzonej i sprzedanej członków tej grupy w roku poprzedzającym powstanie grupy producenckiej musi wynieść równowartość w złotych 50 tys. euro. Jeżeli rolnicy spełniają te warunki, mogą ubiegać się o status wstępnie uznanej grupy producentów owoców i warzyw na okres nie dłuższy niż 5 lat.

Wstępnie uznana grupa producentów owoców i warzyw do niedawna korzystała z dużej pomocy; KE w kwietniu tego roku ograniczyła wsparcie dla nowo powstających grup producenckich. Szacowano, że w tym roku KE powinna przekazać tylko Polsce na ten cel 330 mln zł, nowe przepisy zmniejszyły te wydatki w latach 2012-2017 do 10 mln euro i to dla wszystkich krajów UE. Dlatego kraje będą co roku otrzymywały tzw. współczynnik przydziału pieniędzy na nowo powstające grupy producenckie.

Komisja Europejska wprowadziła limity pomocy na realizację przez grupę jej tzw. planu dochodzenia do uznania za organizację producentów owoców i warzyw, czyli biznes planu.

Rozwiązania unijne wprowadziły także zmiany w procedurze ubiegania się o wstępne uznanie grup producentów. Do tej pory marszałek województwa podejmował jedną decyzję w sprawie wstępnego uznania grupy, jednak regulacje unijne wymagają procedury dwuetapowej. Ostateczna decyzja, po zatwierdzeniu biznes planu tej grupy, wymaga teraz zgody KE.

Zgodnie z nowymi przepisami, marszałek województwa będzie zawiadamiał grupy producentów o przyznanym przez KE na dany rok tzw. współczynniku przydziału. Po uzyskaniu takiej informacji grupa będzie mogła skorygować swój plan, czyli dostosować go do realnych możliwości wsparcia albo go wycofać. Jednocześnie trudniej będzie zmienić zatwierdzony plan dochodzenia do uznania za grupę. Przepisy unijne pozwalają na zwiększenie całkowitej kwoty wydatków określonych w planie o maksymalnie 5 proc. kwoty zatwierdzonej - pod warunkiem wygospodarowania środków rezerwowych przydzielonych Polsce na dany rok.

W ocenie resortu rolnictwa, nowe przepisy zmniejszą zainteresowanie tworzeniem grup producenckich.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd zatwierdził zmiany. Dotkną media Projekt nowelizacji ustawy o rtv, dotyczy firm, których celem działalności gospodarczej jest udostępnianie audiowizualnych audycji na żądane.
Rząd za zmianą zasad w handlu emisjami CO2 Zmiany będą miały wpływ na funkcjonowanie ponad tysiąca firm w Polsce.
Arbuz dobry na zmarszczki Sprawdziliśmy, o jakie warzywa i owoce powinnaś wzbogacić swoją dietę latem.
Tagi: rolnictwo w polsce, warzywa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz