Notowania

telewizja cyfrowa
23.07.2013 08:53

Telewizja analogowa w Polsce przeszła do historii

Kilka minut po 6:00, symbolicznego wyłączenia nadawania analogowego w Porcie Ekomarina Giżycko, dokonał minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Iwanczuk/Reporter)

Kilka minut po 6:00, symbolicznego wyłączenia nadawania analogowego w Porcie Ekomarina Giżycko, dokonał minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Operacja trwa od listopada, a przygotowywana była od roku. Dzisiejszy, ostatni etap zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych, objął łącznie obszar 220-tu gmin , należących do 7-miu województw: dolnośląskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, lubuskiego i
warmińsko-mazurskiego.

Naziemna telewizja cyfrowa pozwala na odbiór kilkunastu programów, a będzie ich coraz więcej. Wszystko w ramach abonamentu, bez dodatkowych opłat. Programy są w lepszej jakości, z możliwością napisów dla niesłyszących albo oryginalnej ścieżki językowej - zamiast lektora. Możliwy też będzie rozwój telewizji hybrydowej (łączącej funkcje telewizora i komputera z interentem - powiadamianie ratunkowe, e-handel, e-usługi itd).

Do odbioru cyfrowego sygnału potrzebny jest dekoder, bądź telewizor z systemem MPEG-4. Naziemna telewizja cyfrowa nadawana jest na węższym paśmie niż telewizja analogowa. Uwolnione pasmo 800 MHz, zostanie sprzedane w trybie aukcji - z przeznaczeniem na telefonię komórkową i internet.

Programy cyfrowe telewizji naziemnej udostępniane są w trzech pakietach programowych, tzw. multipleksach (MUX1, MUX2, MUX3). Programy TVP są dostępne na MUX1 (3 programy) i na MUX3 (7 programów). Docelowo przeznaczony jest dla niej MUX3, ale do 23 lipca nie obejmował zasięgiem całej Polski, stąd konieczność dublowania sygnału. Najpóźniej wiosną przyszłego roku MUX1 zostanie zwolniony - i przeznaczony dla nowych nadawców. Sygnał telewizji cyfrowej był dotąd odbierany na 90 procentach powierzchni Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Cyfryzacja rozpoczęta. Dziś przestali nadawać sygnał - _ Pożegnaliśmy epokę analogową, która trwała w Polsce 60 lat i otwieramy epokę cyfrową _ - ekscytował się Michał Boni.
Michał Boni twierdzi, że internet zrewolucjonizuje nasze życie Minister zaznaczył, że do połowy roku 2015 będziemy mieli przeszło 30 tysięcy kilometrów nowych linii światłowodowych.
Domokrążcy zagrożeniem dla cyfryzacji Ministerstwo podjęło współpracę z Komendą Główną Policji z racji różnych niepokojących sygnałów, które pojawiały się w prasie lokalnej.
Tagi: telewizja cyfrowa, michał boni, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz