Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ten dokument wstrząśnie rządem Tuska?

0
Podziel się:

PiS przygotował podsumowanie 5-letnich koalicji Platformy i PSL. Są w nim zawarte konkretne fakty i wyliczenia.

Ten dokument wstrząśnie rządem Tuska?
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

PiS przygotował blisko 100-stronicowy dokument zawierający ocenę 5-letnich rządów Donalda Tuska - poinformował rzecznik partii Adam Hofman. Ma on zostać udostępniony w czwartek w związku z sejmową debatą nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności dla obecnego rządu.

_ - Dokument liczy blisko 100 stron. Negatywnie oceniamy w nim ekipę Donalda Tuska w ciągu ostatnich 5 lat. Jest podzielony na kilka działów: gospodarkę, wieś, polityka społeczna, edukacja, samorząd, polityka zagraniczna. Na samym końcu znajduje się nasza propozycja dotycząca kandydata na premiera w rządzie technicznym. Są w nim zawarte konkretne fakty i wyliczenia _ - powiedział Hofman.

Zapowiedział, że dokument zostanie rozdany dziennikarzom w momencie rozpoczęcia wystąpienia przez Jarosława Kaczyńskiego. Dodał, że dokument jest _ merytorycznym uzupełnieniem uzasadnienia wniosku o wotum nieufności _.

W liczącym siedem stron pisemnym uzasadnieniu wniosku o konstruktywne wotum nieufności politycy PiS wskazują, że powodem wniosku jest zdecydowanie negatywna ocena pracy _ Rady Ministrów kierowanej przez Donalda Tuska, która nie spełnia elementarnych warunków uzasadniających akceptację przez posłów świadomie wypełniających swój mandat jako reprezentantów ogółu społeczeństwa _.

Według wnioskodawców dalsze trwanie obecnego gabinetu _ szkodzi Polsce _. Także szef PiS przekonywał, że _ nie ma dziedziny, w której ten rząd nie popełniałby bardzo poważnych błędów, nie działał w sposób, który jest zupełnie niemożliwy do wytłumaczenia z jakiegokolwiek racjonalnego punktu widzenia _. We wniosku zgłoszono też kandydaturę prof. Piotra Glińskiego na premiera rządu technicznego.

Hofman powiedział, że podczas czwartkowej debaty Kaczyński _ przedstawi powody, dla których został zgłoszony taki kandydat, opowie co przyświeca idei powołania rządu technicznego, dlaczego jest to szansą dla posłów _. _ Wystąpienie nie będzie krótkie, ale też nie będzie zbytecznie długie _ - powiedział Hofman.

Zgodnie z artykułem 158. konstytucji Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231 głosów) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera.

Nie ma raczej szans, by wniosek uzyskał poparcie

Przeciw będą PO i PSL; SP wstrzyma sie od głosu; RP nie weźmie udziału w głosowaniu, SLD zastanawia się, czy głosować przeciw, czy wstrzymać się od głosu.

Na dyskusję przewidziano pięć godzin, z 15-minutowymi wystąpieniami przedstawicieli klubów. Nie ma ograniczenia czasowego dla wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który przedstawi wniosek, oraz dla szefa rządu.

Klub PiS chciał, by głos w debacie mógł zabrać także prof. Gliński, ale - według marszałek Ewa Kopacz - nie pozwala na to regulamin Sejmu.

Małgorzata Kidawa Błońska (PO) oceniła, że jest spokojna o los rządu. _ Koalicja ma stabilną większość i mnie to wystarcza _ - zaznaczyła. Posłanka spodziewa się gorących wystąpień opozycji podczas debaty, szczególnie PiS. Jest jednak przekonana, że PiS _ nie ma wielkich dział do wytoczenia _. _ Oczywiście inicjatywę PiS oceniam źle. Cieszę się jednak, że skończy się ten temat w opinii publicznej i będziemy mieć to za sobą _ - mówiła posłanka.

Przeciw wnioskowi będą też ludowcy. Poseł PSL Stanisław Żelichowski powiedział, że tylko taką decyzje mógł podjąć jego klub w sytuacji, gdy dochodzi do _ tak kuriozalnej _ debaty. _ Takie debaty w demokratycznym państwie robi się, gdy rząd straci większość albo gdy w państwie zaistnieje coś, co wymaga natychmiastowej eliminacji tego rządu i powołania nowego. W Polsce ani jedna, ani druga przesłanka nie zaistniała _ - ocenił.

Żelichowski zaznaczył, że w przypadku inicjatywy dotyczącej prof. Glińskiego nie można mówić o rządzie technicznym, bo jego program i idee będzie przedstawiał w Sejmie lider partii opozycyjnej. _ To rząd partyjny _ - podkreślił.

Zdaniem posła PSL, gdyby PiS traktowało rzecz poważnie, spotkałby się z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą i szefem SLD Leszkiem Millerem, namawiając ich do poparcia inicjatywy Glińskiego. _ Fakt, że PiS tego nie uczynił pokazuje, że nie traktuje swojego wniosku poważnie. To groteskowa zabawa, tylko że bawimy się Polską _ - podsumował.

Ruch Palikota opuści salę obrad na czas głosowania nad wnioskiem - poinformował w środę rzecznik klubu Andrzej Rozenek. _ Nie poprzemy ani rządu pana Glińskiego, ani Donalda Tuska. W tym happeningu PiS nie weźmiemy udziału _ - powiedział Rozenek. Dodał, że RP weźmie jednak udział w czwartkowej dyskusji. W imieniu klubu głos zabierze szef partii Janusz Palikot.

Rzecznik SLD Dariusz Joński powiedział, że posłowie jego formacji nie poprą wniosku PiS o wotum nieufności. _ Konstytucja przewidziała taką możliwość, dlatego podchodzimy do tego w sposób techniczny, nie będziemy wychodzić z sali _ - powiedział. Podkreślił, że w jego opinii inicjatywa prof. Glińskiego jest skazana na porażkę. _ Nikt - poza samym PiS - nie będzie na niego głosować. To jest groteskowe; jeśli PiS chce się ośmieszyć, to mu w tym pomożemy _ - mówił Joński.

Poinformował, że decyzja, czy posłowie SLD będą głosować przeciw wnioskowi, czy też wstrzymają się od głosu, zostanie podjęta w czwartek rano. _ Zastanawiamy się, czy odrzucając wniosek PiS nie wyrazimy tym samym poparcia dla rządu _ - zaznaczył poseł.

Wniosku PiS nie poprze też Solidarna Polska. Szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk powiedział, że jego klub nie widzi szans na powodzenie inicjatywy Glińskiego. Mularczyk poinformował, że według jego wiedzy większość posłów SP podczas głosowania wstrzyma się od głosu.

_ - Nie zostaliśmy przekonani do tej inicjatywy. Spotkaliśmy się z prof. Glińskim, przekonywaliśmy go o konieczności zmian w finansowaniu partii i wprowadzeniu projektów o charakterze prorodzinnym. Nie było między nami zgodności co do tych spraw _ - tłumaczył decyzję klubu Mularczyk. _ PiS robi teatrzyk polityczny; Solidarna Polska nie będzie tego popierać _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Los rządu Glińskiego jest już przesądzony Sejm zajmie się wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. Nie ma raczej szans, by wniosek uzyskał poparcie.
PiS obali rząd Tuska? Politycy ujawniają, jak to się skończy Partia Jarosława Kaczyńskiego nie ukrywa, że chce doprowadzić do wcześniejszych wyborów.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)