Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Terminal LNG. Dofinansowanie większe o prawie 100 mln zł

0
Podziel się:

Kwota dofinansowania budowy terminalu LNG w Świnoujściu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) została zwiększona o 95,8 mln zł, z 456 mln do 551,8 mln zł.

Terminal LNG. Dofinansowanie większe o prawie 100 mln zł
(roy.luck / Flickr (CC BY SA 3.0))

Kwota dofinansowania budowy terminalu LNG w Świnoujściu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) została zwiększona o 95,8 mln zł, z 456 mln do 551,8 mln zł - poinformowała dzisiaj spółka Polskie LNG.

Według prezesa Polskiego LNG Rafała Wardzińskiego przyznanie dodatkowych środków unijnych to bardzo dobra informacja zarówno dla spółki jako inwestora, jak też dla przyszłych użytkowników powstającej w Świnoujściu infrastruktury. _ - Po pierwsze jest to potwierdzenie, że przyznane nam dotychczas środki wydatkujemy rzetelnie. Po drugie, dofinansowanie ze środków POIiŚ wpłynie na obniżenie taryfy, co oznacza, że usługi świadczone przez terminal w czasie jego eksploatacji będą tańsze dla naszych potencjalnych klientów _ - ocenił Wardziński.

Jak podkreśliła spółka w komunikacie, Ministerstwo Gospodarki oraz Instytut Nafty i Gazu przyznały dodatkowe środki finansowe, pozytywnie oceniając postępy prac w projekcie i doceniając sposób wydatkowania dotychczas przyznanych środków. Polskie LNG z dotychczasowej puli wykorzystało już ponad 300 mln zł - zaznaczyła spółka. Zwiększenie puli dla terminala to efekt przesunięcia środków między poszczególnymi działaniami POIiŚ.

Polskie LNG przypomniało też, że w grudniu 2012 r. spółce po raz kolejny przyznano certyfikat _ Zintegrowanego systemu zarządzania _ według standardów ISO, co - według firmy - stanowi dowód stosowania _ najwyższej jakości norm _. Spółka przypomniała także, że zwiększenie środków na dofinansowanie było możliwe z powodu decyzji KE z 2011 r. wyznaczającej maksymalną kwotę pomocy publicznej na terminal LNG w wysokości 925 mln zł.

Zadaniem spółki Polskie LNG S.A. jest budowa i eksploatacja terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, który stanowi podstawę gazoportu. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie gazu ziemnego drogą morską. Gazoport ma ruszyć w 2014 r. W pierwszym etapie eksploatacji pozwoli na odbiór 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Gazowy gigant pożycza pieniądze na inwestycje _ - Budowa terminalu LNG w Świnoujściu będzie miała wystarczające gwarancje finansowe _ - zapewnia prezes Gaz-Systemu.
Największy statek w Świnoujściu. To gigant Chiara pływa pod banderą Liberii. Do Świnoujścia masowiec przypłynął ze Stanów Zjednoczonych.
Nie chcą Hydrobudowy na budowie gazoportu Konsorcjum, które jest generalnym wykonawcą terminalu LNG w Świnoujściu, odstąpiło od umowy z Hydrobudową.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)