Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ceny ropy
30.12.2011 08:53

To dlatego ceny ropy w USA znów idą w górę

Notowania surowca na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną z powodu gróźb ze strony Iranu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Seesea/Dreamstime)

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną z powodu napięcia na Bliskim Wschodzie. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 51 centów do 100,16 dolarów.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 12 centów do 108,13 dolarów za baryłkę.

We wtorek wiceprezydent Iranu ostrzegł, że jeśli na jego kraj nałożone zostaną międzynarodowe sankcje, Teheran zablokuje strategiczną cieśninę Ormuz, odcinając dostawy ropy naftowej.

_ - Jeśli Zachód nałoży embargo na eksport irańskiej ropy, nawet jedna jej kropla nie przepłynie przez cieśninę Ormuz _ - ostrzegł pierwszy wiceprezydent Mohammad Reza Rahimi.

Tymczasem rzeczniczka stacjonującej w Bahrajnie V Floty USA, Rebecca Rebarich odpowiedziała w imieniu marynarki wojennej, że nie pozwoli ona żadnemu krajowi na blokowanie strategicznej cieśniny.

_ - Marynarka jest gotowa odpowiedzieć na próbę zamknięcia cieśniny _ - powiedziała Rebarich. Dodała, że żadne przerywanie dostaw ropy nie będzie tolerowane.

W maju br. ropa w USA zdrożała do 114,83 dolarów za baryłkę, najwyższego poziomu od ponad 2 lat, w reakcji na wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie i na północy Afryki. Po zamieszkach w Tunezji doszło do przeniesienia się protestów na inne kraje w regionie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t75102.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/iran;nie;zablokuje;ciesniny;ormuz;to;byloby;samobojstwo,165,0,998565.html) Ujawnili, dlaczego Iran ulegnie Amerykanom Eksperci: Groźby Teheranu, zablokowania transportu ropy nie są poważne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t88924.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/iran;straszy;blokada;ciesniny;ormuz;francja;apeluje,41,0,997929.html) Zablokują ważny kanał transportu ropy? _ - To byłoby łatwiejsze niż wypicie szklanki wody - _mówi dowódca irańskiej marynarki wojennej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t79377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/ropa;tanieje;w;usa;przez;kryzys;w;europie;i;smierc;kim;jong;ila,89,0,992857.html) Ropa tanieje w USA. Przez kryzys w Europie i śmierć Kim Jong Ila Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji spadają z powodu utrzymującego się kryzysu w Europie i po śmierci przywódcy Korei Północnej Kim Jong Ila.
Tagi: ceny ropy, ropa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz