Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tomczykiewicz: Projekt "Solidarności" jest rozsądny

0
Podziel się:

Szef klubu PO uważa, że złożony przez Solidarność w Sejmie obywatelski projekt ustawy w sprawie podwyższenia płacy minimalnej do 50 proc. średniego wynagrodzenia, jest rozsądny.

Tomczykiewicz: Projekt "Solidarności" jest rozsądny
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef klubu Platformy Obywatelskiej Tomasz Tomczykiewicz (na zdjęciu) uważa, że złożony przez _ Solidarność _ w Sejmie obywatelski projekt ustawy w sprawie podwyższenia płacy minimalnej do 50 proc. średniego wynagrodzenia, jest rozsądny.

Wczoraj o projekcie ustawy z przewodniczącym klubu PO rozmawiał szef NSZZ _ Solidarność _ Piotr Duda, który w tym tygodniu ma się spotkać z przewodniczącymi wszystkich klubów parlamentarnych. Będzie ich nakłaniał do poparcia złożonego przez związek w Sejmie projektu ustawy ws. podwyższenia płacy minimalnej do 50 proc. średniego wynagrodzenia. Każdy z polityków otrzyma od Dudy projekt ustawy oraz list z apelem o poparcie inicjatywy, pod którą podpisało się 300 tys. obywateli.

_ - Zgodnie z przyjętą zasadą będziemy projekty społeczne kierować do prac (w Sejmie), zobaczymy, jaki będzie tego wynik. Prace w tej kadencji (nad projektem) będą symboliczne, a prawdziwa dyskusja na temat tego projektu odbędzie się dopiero w nowej kadencji _ - powiedział Tomczykiewicz.

Jak zastrzegł, Platforma jeszcze nie analizowała dokładnie tego projektu. - _ Wydaje się jednak, że jest to dość rozsądna propozycja, bo nie ma tu jakichś kategorycznych żądań, jest pewien algorytm dojścia do tej pożądanej wartości 50 procent i zależy od wzrostu gospodarczego kraju. Trzeba pochwalić Solidarność za tę rozsądną propozycję _ - zaznaczył Tomczykiewicz. Szef klubu PO przyznał jednocześnie, że trzeba wysłuchać głosu pracodawców w tej sprawie.

W liście skierowanym do klubów parlamentarnych przewodniczący _ Solidarności _ przekonuje, że budżet państwa zyska, a nie straci na podwyższeniu minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2011 r. koszty wyniosłyby około 2,32 mln zł. Tymczasem budżet państwa, dzięki odprowadzanym do kasy państwa podatkom i składkom, otrzyma 14,39 mln zł dodatkowych wpływów. Do tego należy doliczyć wpływ budżetowe z podatku VAT.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t20699.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/solidarnosc;chce;wyzszej;placy;minimalnej,83,0,857171.html) Solidarność chce wyższej płacy minimalnej
W piśmie do parlamentarzystów mowa jest również o tym, że pracownik mający na utrzymaniu żonę wychowującą małe dziecko otrzymujący w 2010 roku minimalne wynagrodzenie (1317 zł brutto), zasiłek na dziecko (68 zł) i zwrot podatku (ulga na dziecko 50 zł), może zapewnić swojej rodzinie życie tylko na poziomie minimum egzystencji.

Głównymi założeniami projektu jest powiązanie płacy minimalnej ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce narodowej i taki jej wzrost, aby najniższa pensja stanowiła 50 proc. przeciętnej płacy. Proponuje się, aby wysokość minimalnej płacy rosła szybciej w przypadku wzrostu PKB o co najmniej 3 proc. Natomiast, jeśli wzrost gospodarczy byłby niższy lub miał wartość ujemną, minimalne wynagrodzenie byłoby ustalane według dotychczas przyjętych zasad tj. w ramach negocjacji w Komisji Trójstronnej.

Zgodnie z prawem rząd do 15 czerwca każdego roku przedstawia propozycję płacy minimalnej na następny rok Komisji Trójstronnej. Tam ma miesiąc na porozumienie się w tej sprawie, w razie braku porozumienia wysokość ustala rząd. W 2010 r. Komisja Trójstronna ustaliła, że w kolejnym roku płaca minimalna wzrośnie do 1408 zł brutto. Rząd odrzucił jednak ten consensus, ustalając płacę minimalną na poziomie 1386 zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t109189.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lider;s;spotka;sie;z;szefami;klubow;parlamentarnych,5,0,879877.html) Zmienią zdanie o kontrowersyjnej ustawie? Z przewodniczącymi klubów parlamentarnych spotka się w nadchodzącym tygodniu szef Solidarności Piotr Duda.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t46903.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/fedak;propozycja;solidarnosci;zawiera;dobre;rozwiazania,166,0,876710.html) Minister chwali propozycje związkowców Jolanta Fedak jest zdania, że kwestia wysokości płacy minimalnej powinna zostać uzgodniona przez Komisję Trójstronną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t99251.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/solidarnosc;mowi;dosc;drozyzny;zapowiada;16;manifestacji,128,0,814464.html) "Solidarność" mówi: Dość drożyzny! Zapowiada 16 manifestacji W każdym mieście wojewódzkim 25 maja na ulice wyjdą związkowcy. Dodatkowa planowana jest w lipcu, gdy Polska przejmować będzie przewodnictwo UE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)